Andrėjus Ilarionovas: „Ženevos susitarimas – tai 2014-ųjų Miunchenas“


Andrėjaus Ilarionovo (Андрей Илларионов) mūsų skaitytojams pristatyti nereikia. Andrėjus Ilarionovas – buvęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjas. Todėl šio mokslininko pastabos – svarbios. Jis asmeniškai pažįsta V.Putiną. Jis gali paaiškinti Vakarams nesuprantamą V.Putino logiką. Jis gali numatyti būsimus Kremliaus diktatorius žingsnius.

Šiandien A.Ilarionovas dirba Amerikos Kato institute. Mokslininkas, ekonomikos ekspertas, Kremliaus intrigų žinovas itin kritiškai vertina balandžio 17-ąją įvykusį Ženevos susitikimą dėl Ukrainos ir Rusijos priešpriešos sureguliavimo.

Savo asmeniniame bloge A.Ilarionovas balandžio 17-osios susitarimus Ženevoje palygino su kadaise pasirašytu gėdingu Miuncheno paktu (Lietuva tuos susitarimus pagrįstai vertina kaip suokalbį), kada diktatoriams buvo suteikta teisė siautėti dalijantis nepriklausomas Europos valstybes. Dabar padėtis, pasak A.Ilarionovo, – panaši.

Slaptai.lt pateikia keletą A.Ilarionovo pastabų iš jo asmeninio blogo. Mokslininkas kategoriškas: „V.Putinas gavo viską, ko norėjo. O gal ir dar daugiau“

1.Ukraina de fakto sutiko būti valdoma iš išorės. Išorės jėgos, kurios valdys Ukrainą, – Vakarai ir Rusija. Klausimai, išskirtinai priklausantys nacionalinei Ukrainos sferai, t.y. vidaus klausimai, dabar bus kontroliuojami išorės jėgų. Kaip Vakarai kontroliuos Ukrainą, jau žinome. JAV ir Didžioji Britanija nesugebėjo apginti Budapešte kadaise duotų įsipareigojimų Ukrainai (atsisakymas disponuoti atominiu ginklu – mainais į teritorinio vientisumo garantijas). Tad iš Vakarų daug tikėtis neverta. O kaip Rusija elgsis su Ukraina, aiškinti irgi nebereikia. Visi matome. Taigi Ženevoje įteisintas Ukrainos valdymas iš išorės.

2.Ženevos dokumentas nereikalauja iš Ukrainos teritorijos išvesti rusų kariškius, įskaitant ir GRU, ir FSB, ir specialiųjų pajėgų dalinius. Taigi šių karinių jėgų buvimas Ukrainos žemėje dabar de fakto legalizuotas.

3.Dokumente visiškai nekalbama apie Rusijos agresiją. Ten nėra nė užuominos apie Vladimiro Putino režimo pradėtą karą prieš Ukrainą. Taigi dabar net pats Rusijos agresijos prieš Ukrainą faktas – legalizuotas.

4.Dokumente nė žodžiu neužsimenama apie Ukrainos teritorinio vientisumo išsaugojimą. Dabartinio Rusijos režimo atstovai neįsipareigojo gerbti dabartines Ukrainos sienas. Taigi įteisintas ir Ukrainos valstybės sienų perstumdymas.

5.Dokumente nė žodžiu neužsimenama apie Krymą. Krymo okupacija ir aneksija de fakto įteisinta tarpptautiniais susitarimais dalyvaujant Ukrainos valdžios atstovams (Ukrainos valdžia pasirašė pareiškimą kartu su agresoriumi po to, kai Krymas buvo aneksuotas).

6.Konstitucinis procesas Ukrainoje dabar klostysis dalyvaujant separatistines idėjas puoselėjantiems regionams, t.y. ši aplinkybė suteikia legalų pagrindą separatistiniams regionams atsiskirti.

7.Visi separatistai sulaukė amnestijos.

8.Turtint omenyje, jog visi separatistai – amnestuoti, jie dabar sėdės ne kalėjimuose, o prie derybų stalo ir spręs Ukrainos likimą, įskaitant ir naujos Ukrainos konstitucijos kūrimą.

9.Naujoji Ukrainos konstitucija įteisins dideles regionų teises ir sukurs sąlygas Ukrainą padalinti į dvi ar net tris dalis. 

10.Separatistų lyderiai dabar renkami į vietos valdžios organus ir vėliau ims įgyvendinti Krymo scenarijų.

11.Ukrainai nebus leidžiama tapti net federaline valstybe. Vladimiras Putinas giedojo apie Naująją Rusiją nuo Charkovo iki Odesos.

12.Ženevos dokumentai negarantuoja, jog Ukrainai bus leista surengti prezidento ir parlamento rinkimus. Rusijos URM vadovas Sergejus Lavrovas brifingo metu specialiai pabrėžė šį momentą, o tai reiškia, kad Rusijos įtakos agentai legaliai bandys ukrainietiškus rinkimus sužlugdyti. Kremlius turės pretekstą šaukti, esą Kijeve esanti valdžia – neteisėta.

13.Remiantis Ženevos dokumentu, bent kiek rimčiau organizuotos ukrainietiškos jėgos, pajėgios atremti Rusijos agresiją, įskaitant Maidano gynybą, Automaidaną ir Dešinįjį sektorių, privalo nusiginkluoti. Vadinasi, patriotinės Ukrainos jėgos, galinčios gintis, bus priverstos sudėti ginklus. Tuo tarpu Ukrainos armijos, milicijos ir specialiųjų pajėgų veikla nekelia susižavėjimo.

14.Jeigu naujosios Ukrainos pajėgų užuomazgos nenorės nusiginkluoti, tai jas nuginkluos Avakovo milicija, kurioje pilna Berkuto atstovų. Berkuto pajėgos jau pademonstravo savo žiaurumą ir priešiškumą viskam, kas ukrainietiška, nužudydamos Aleksandrą Muzyčką, o taip pat sumušant Charkovo milicijos savanorius Poltavos kelyje. Kaip žinoma, mušant šiuos Ukrainos savanorius berkutininkai iš jų tyčiojosi šaukdami: „Čia jums už Maidaną“.

Taigi iki Ženevos susitarimo tokie Berkuto veiksmai buvo antikonstituciniai, dabar Berkuto atstovams bus galima mušti Ukrainos patriotus atvirai, legaliai.

15.Rusijai atsiveria galimybė rengti naujas isterikas, kaltinant Ukrainą nebūtais dalykais, o Ukrainai gintis bus beveik neįmanoma.

16.Tuo metu, kai Ukrainoje per 50 proc. gyventojų svajoja apie stojimą į NATO net rytinėse ir pietinėse šalies dalyse, Ukrainos valdžia pasirašė, jog oficialusis Kijevas atsisako stojimo į NATO ir tuo pačiu sudaro galimybę Rytų kaimynui dar kartą ir dar kartą pulti, okupuoti, plėšti…

17.Ukrainiečiai, iš jūsų ne tik ciniškai atėmė Krymą. Dabar iš jūsų bus atimama vadinamoji Naujoji Rusija. Tam sutikimą davė ir Vakarai, ir Ukrainos valdžia. Žodžiu, dabar jus žudys, žemins, prievartaus legaliai, Ukrainą skaldys į regionus – legaliai. Jei iki Ženevos susitarimų jūs turėjote menką, bet vis dėlto realią galimybę kada nors įsilieti į NATO gretas, tai po Ženevos susitarimų jūs šią galimybę praradote. Po Ženevos susitarimų įžūlus, agresyvus, godus Kremliaus chamas įgijo beveik beribę valdžią valdyti Ukrainą kaip tinkamas.

Nenoriu nieko bauginti, bet mano perspėjimai išsipildė. Ženevos susitarimai – tai 2014-ųjų Miuncheno paktas. Jeigu atvirai, Ženevos susitarimai daug blogiau, nei Miuncheno paktas. Tuomet buvo bandoma sutramdyti agresorių. O dabar jau kvepia nacionaline išdavyste. 1938-aisiais čekus prievartavo ir vertė pasiduoti diktatoriui Hitleriui. O dabartinė jūsų valdžia pati pasidavė.

Dabar jau akivaizdu, apie tai ne sykį perspėjau, jog stambią nepriklausomą valstybę įmanoma okupuoti ir be tankų. Svarbiausia, kad valdžioje sėdėtų išdavikai. Arba intellectually challenged, arba atvirkščiai. Bet kokiu atveju, skirtumas – ne itin pastebimas.

Isa pardavė savo teises į pirmagimį už lėkštę sriubos. Laukiniai indėnai auksą ir brangenybes pardavė už beverčius stikliukus. Sukčiai atima turtus mainais į pinigais vadinamus popierius. Ženevos susitikimuose jūs negavote nei sriubos, nei stikliukų, nei popieriaus. Ženevoje jūs negavote nieko.

Nuotraukoje: buvęs Vladimiro Putino patarėjas Andrėjus Ilarionovas šiuo metu dirba moksliniame JAV Karo institute.

2014.04.19; 08:33

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.