Apybraiža apie slapčiausią Amerikos specialiąją tarnybą


Džeimsas Bemfordas – rašytojas ir reporteris, kuris specializavosi žurnalistiniuose tyrimuose bei parašė knygą „Mįslių rūmai“ („The Puzzle Palace“, 1982).

Knyga buvo su paantrašte – „Apybraiža apie slapčiausią Amerikos specialiąją tarnybą“. Tai buvo pirmoji smulki ir autoritetinga ataskaita apie JAV Nacionalinio saugumo agentūrą (NSA).

Džeimsas Bemfordas (James Bamford) – vienas iš nedaugelio visiškai nepriklausomų NSA ekspertų.

Dirbo prodiuseriu IBC News, buvo atsakingas už žurnalistinius tyrimus. Šaltojo karo metais užsiiminėjo šnipinėjimo problemomis, paskui kariniais nusikaltimais Bosnijoje.

„Mįslių rūmai“, pasak Dž.Bemfordo, gimė baisiose kančiose. Rinkdamas knygai medžiagą, jis tiesiog „užmėtė NSA žurnalistiniais paklausimais, remdamasis Informacijos laisvės įstatymu“, paėmė daugybę interviu, išstudijavo ne tik tuos dokumentus, kuriuos gavo kaip atsakymus į savo užklausimus, bet ir parlamentinių klausymų protokolus.

„Slapčiausia Amerikos specialioji tarnyba“ anaiptol neapsidžiaugė pasirodžiusia knyga, kuri išsyk tapo vadovėliu žvalgybos ir tarptautinių santykių kursuose Gynybos ministerijos Žvalgybos koledže, Nacionaliniame žvalgybos koledže, Jeilio universitete ir daugelyje kitų mokymo įstaigų.

1995 metais Kongreso Bibliotekos kataloge buvo tik 12 knygų apie NSA, ir 4 iš jų buvo „Mįslių rūmai“, tik skirtingų leidimų (palyginimui: apie CŽV priskaičiuojama 522 knygos).

Rimtai susidomėjęs atvirai priešiška NSA reakcija į savo knygos pasirodymą, Dž.Bemfordas, iš profesijos teisininkas, apiformino dar vieną užklausimą, remdamasis Informacijos laisvės įstatymu, pareikalavo suteikti dosjė apie jį patį, jeigu toks NSA yra. Jam atsakė, kad nėra.

Tada Dž.Bemfordas prisiminė pravardę „Eskvairas“, dažnai pasitaikydavusią anksčiau agentūros dokumentuose, kurie patekdavo į jo rankas. Ir jis suformulavo užklausimą apie „Eskvairą“.

Jo įtarimai visiškai pasitvirtino: šį kartą agentūra pateikė šimtus dokumentų, iš kurių aiškėjo, kad Dž.Bemfordą ir jo knygą narstė po kaulelį ne tik NSA, bet ir Teisingumo ministerija, ir Baltieji rūmai, ir net buvo imtasi nesėkmingų bandymų konfiskuoti spaustuvėje knygos skiltis, kol ji dar buvo neišleista.

Nuotraukoje:  Džeimso Bemfordo knygos “Mįslių rūmai” viršelis.

2012.07.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.