Ar būna politiko kalbos be politikos?


Ne kartą yra tekę girdėti politikus kalbant gražius žodžius. Dažnai dar ir palydint štai tokiais gražiais apibūdinimais – “kaip žmogus”, “kaip pilietis”, “kaip visuomenės narys”. Suprask, tokiu atveju politikas tampa mums artimesnis, o jo žodžiai dėl to tampa nuoširdesni, be jokių politinių siekių ar kėslų – jokio noro užimti valdžią ar apskritai jos siekti.

Tik ar galime tikėti tokiais dalykais? Manau, kad tikrai – ne. Bet kokia politiko komunikacija ir yra politinė komunikacija.

Štai naujienų portalas ru.delfi.lt paskelbė “nekaltą” pramoginę žinutę “Naujas Timošenko įvaizdis: be kasos ir su romėnų toga” apie garsią buvusią Ukrainos premjerę, įtakingą ir turtingą politikę Juliją Timošenko.

Kaip žinia, ši politikė garsėja ne tik savo kovingumu dėl įtakos ir valdžios Ukrainoje, bet ir savo ekstravagantiška (gal net greičiau, išskirtine) išvaizda. Man ne kartą yra tekę girdėti susižavėjusias moterų kalbas apie jos garderobą ir kitus gražius dalykėlius. Todėl nieko nuostabaus, kad visai “nekalta” žinutė apie pasikeitusią J. Timošenko išvaizdą pateko į naujienų portalo akiratį. Tikėtina, kad žinutė net sulauks didelio dėmesio. Beje, pati žinutė, viso labo vienas sakinys:

“Buvusi Ukrainos ministras pirmininkas Julija Timošenko asmeniniame bloge paskelbė nuotraukas iš savo vyro Aleksandro jubiliejaus.”

Tik tiek. Ir dar pridėta krūvelė nuotraukų. Gražios asmeninės nuotraukos. Tačiau jas pažiūrėjus iš karto tampa aišku, jog tai – dalis politinės komunikacijos. Tiesa, net ir žurnalistams lengvai galima užkibti ant jauko skelbiant tokias žinias iš asmeninio J. Timošenko blogo, kuris vadinasi “Julija Timošenko personalinis blogas… be politikos”. Suprask, politikė nededa čia politikos, bet… pati prie šios frazės prideda ir “šypsenėlę”.

O gal ji taip šaiposi iš tų, kurie nesupranta, jog bet kokia politiko komunikacija viešoje erdvėje savaime yra politika? Gal ir taip. Bet juk J. Timošenko ne šiaip sau politikė. Ir jos blogas rašomas, matyt, ne šiaip sau. Jis rašomas ne tik potencialiems rinkėjams ukrainiečių kalba, bet ir rusiškai. Net anglų kalba galima rasti šį bei tą.

Bet kuriuo atveju belieka sveikinti tokią J. Timošenko politinę komunikaciją – be jokių žurnalistinių triukų ir kritiško jų požiūrio politikė tiesiog stulbinančiai sėkmingai ir lengvai pasiekia mases su savo svarbiausia politine žinia – ji moka ir gali keistis. O tada jau galima bus kalbėti, kad ji keičia ne tik išvaizdą, bet ir savo politiką. Tuomet ir naujų rėmėjų gali pritraukti.

Nuotraukoje: Ukrainos politikė Julija Timošenko.

www.dainius.org

2010.07.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.