Ar įmanomas taikus dialogas tarp Islamo ir Vakarų civilizacijų?


VPU Profesinių kompetencijų tobulinimo institutas kartu su Baltic Turkish Culture Academy  2010 metų kovo 18 dieną Vilniuje surengė tarptautinę konferenciją „Kultūrų dialogas – dialogo kultūra“. Konferencijai vadovavo Dr. Algimantas Šventickas, VPU PKTI direktorius, ir  Dr. Ismet Biner, Baltic Turkish Culture Academy Lietuvoje prezidentas. Pagrindinius pranešimus perskaitė prof. dr. Jill Carroll, Rice universitetas, Hjustonas, Jungtinės Amerikos Valstijos („Civilizacijų dialogas. F. Güleno islamiškieji idealai ir humanistinis diskursas“), dr. Ian G. Williams, Birmingemo universitetas, Didžioji Britanija  (“Išeitis iš pasaulyje vyraujančio radikalizmo – F.Güleno sprendimo būdas”), Dr. Ihsan Yilmaz, Fatih universitetas, Turkija (“F. Güleno  analizė iš socialinės, politinės ir ekonominės perspektyvų“). Įdomią, prasmingą kalbą konferencijoje pasakė Vilniaus pedagoginio universiteto rektorius akad. Algirdas Gaižutis. Visi konferencijos dalyviai pripažino, jog taikus, draugiškas, prasmingas dialogas tarp Islamo ir Vakarų civilizacijos – įmanomas. Ir šiuo – dialogo – keliu eiti mus visus kviečia žymusis turkų mąstytojas M.Fethullah Giulen, apie kurio idėjas šiandieninė Lietuva, deja, labai mažai ką žinanti.

Turkų mąstytojas M.Fethullah Giulen (gimė 1941-aisiais) yra vienas įtakingiausių šiuolaikinių religinių lyderių. Giuleno vardo judėjimas turi kelis milijonus pasekėjų visame pasaulyje. Nuo 1990-ųjų metų F.Giulen propaguoja dialogą tarp skirtingų bendruomenių ir religijų atstovų. Jis teigia, kad yra daugiau tarpusavio ryšių, siejančių žmones, nei juos skiriančių. Remdamasis šiuo įsitikinimu, jis nenuilstamai stengiasi palaikyti nuoširdų, glaudų dialogą tarp ir puoselėti toleranciją. M.Fethullah Giulen palaiko ryšį su svarbiausiais Turkijos ir tarptautiniais veikėjais: Vatikano ambasadoriumi Turkijoje, Turkijos ortodoksų, armėnų bendruomenių patriarchais, Turkijos žydų vyriausiuoju rabinu. Šiandien lietuvių kalba jau išleista ir filosofinė M.Fethullah Giulen knyga “Išminties perlai”.

fethullah_gulen_diyalogcu_fetullah_gulen_[1]

Pagrindinis šios konferencijos tikslas buvo sukviesti visus prie apskritojo stalo ir “atvirai, nuoširdžiai diskutuoti apie mus supantį šiuolaikinį pasaulį”. Tai kvietimas suvokti, jog įvairovės pažinimas – tai savęs praturtinimas. Konferencijoje taip pat diskutuota, ar esama didelių priešpriešų tarp Islamo ir Vakarų kultūros.

turkija_trys

turkija_skareles_2

Artimiausiu metu visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt grįš prie šios temos.

Nuotraukose: turkų mąstytojas M.Fethullah Giulenas ir Vilniaus konferencijos dalyviai.

2010.03.19

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *