Ar naujoji valdžia prisimins senus pažadus, arba kaip minėsime Žmogaus teisių dieną?


Nuo 1950 metų Jungtinių Tautų Organizacija gruodžio 10-ąją skatina valstybes minėti Žmogaus teisių dieną. Kaip šią diena minės sveikatos priežiūros specialistai?

Lietuvos Respublikos Konstitucija skelbia: „Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės Ar naujoji valdžia prisimins senus pažadus arba kaip minėsim Žmogaus teisių dieną?

Nuo 1950 metų Jungtinių Tautų Organizacija gruodžio 10-ąją skatina valstybes minėti Žmogaus teisių dieną. Kaip šią diena minės sveikatos priežiūros specialistai?

Lietuvos Respublikos Konstitucija skelbia: „Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs.„. Tačiau ar tikrai taip yra?

Dar 2012 m. pradžioje, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba savo pažymoje konstatavo: „Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009-04-29 nutarimai Nr. 411 ir Nr. 412 dėl nepaaiškinamų priežasčių, objektyvių, pagrindžiančių motyvų, neatlikusi sveikatos priežiūros specialistų protinės, emocinės įtampos sumažėjimo/padidėjimo faktinio įvertinimo (įrodymai nebuvo pateikti) pakeitė sveikatos priežiūros specialistų darbines garantijas (darbo laiko trukmė ir kasmetinių atostogų trukmė) jų bloginimo linkme, kai kitų kategorijų darbuotojams, kurių darbas taip pat susijęs su protine, emocine įtampa, šios darbinės garantijos liko nepakitusios.

Taigi sveikatos priežiūros specialistai dėl savo kvalifikacijos (socialinės padėties) atsidūrė mažiau palankioje padėtyje nei kitų kategorijų darbuotojai, dirbantys darbą, susijusį su padidinta protine, emocine įtampa.„. Reaguodama į šias išvadas, Sveikatos apsaugos ministerija, užuot atkreipusi, kaip dera valstybinei institucijai, pasako Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 straipsnio: „Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms.„, tesugebėjo viešoje erdvėje iš to tik pasijuokti: „Tas LGKT sprendimas šiek tiek keistokas – švelniai tariant”, – „Vakarų Lietuvos medicinai” sakė ministro Raimondo Šukio patarėjas Remigijus Bielinskas.

O viceministrė Nora Ribokienė portalui tvirtino, jog medikų diskriminacija ir socialinė nelygybė (tiesa, ne kitų profesijų atstovų, bet vienas kito atžvilgiu) egzistavo būtent iki 2009 m., kol ministras A. Čaplikas įvedė lygybę.”[1].

Taigi, nesulaukę deramo Valdžios įstaigų dėmesio, Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai, įgyvendindami savo teisę, nustatytą jau ne kart minėtoje Lietuvos Respublikos Konstitucijoje: „Asmuo, kurio konstitucinės teisės ar laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą.” (30 straipsnis) kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, siekdami apginti savo pažeistas Konstitucines teises.

Paradoksalu – nors Valstybės institucijos tarnauja žmonėms, tačiau nuo jų poelgių, kaip demokratiškai išrinktų atstovų, tenka gintis teismuose – štai taip mes minėsim Žmogaus teisių dieną – besiruošdami gruodžio 12 dieną 13 valandą Vilniaus apygardos administraciniame teisme įvyksiančiame teismo procesui.

Tiesa, vilčių turėtų suteikti ateinanti valdžia, jei žinoma prisimins savo duotus pažadus. Primintina, kad dar 2009 m. Lietuvos Respublikos Seimo narių grupė, tarp kurių tąsyk buvo ir šiandien įvardinamas kaip pagrindinis kandidatas užimti Sveikatos apsaugos ministro postą Vytenis Povilas Andriukaitis, kreipėsi į Lietuvos Konstitucinį Teismą, su prašymų ištirti, ar Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pažymoje minėti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai neprieštarauja pagrindiniam šalies Įstatymui.

Todėl tikimės, kad jei nors ne šiais, tai bent kitais metais Žmogaus teisių dieną sveikatos priežiūros specialistai galės minėti kartu su tautos išrinktais valdžios atstovais kartu, o ne esant priešpriešoje su ja.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: straipsnio autorė Albina Kavaliauskaitė, Lietuvos medikų profesinės sąjungos lyderė.

2012.12.10


[1] http://www.vlmedicina.lt/2012/01/socialine-mediku-diskriminacija-tesiasi-ar-baigesi-pries-trejus-metus-nuomones-skiriasi/

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *