Ar pavyks Europai sukurti antipropagandinį ginklą


Tikriausiai visi prisimename: Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas balandžio 2-ąją davė interviu portalui delfi.ee. Duodamas interviu šiam portalui Estijos vadovas kritikavo Europos Sąjungą dėl neveiklumo, mat ši visus metus delsė pradėt rimtas grumtynes su Kremliaus propaganda.

Vis tik džiugu, kad kovo 20-osios Europos Sąjungos viršūnių susitikime pagaliau nutarta įpareigoti Briuselio institucijas iki birželio mėnesio parengti konkretų, išsamų veiksmų planą kovai su Rusijos skelidžiama dezinformacija bei propaganda.

Šių metų sausio mėnesį tokią iniciatyvą iškėlė Lietuvos, Danijos, Didžiosios Britanijos bei Estijos užsienio reikalų ministrai. Jie paragino internete sukurti galingą platformą, kurioje būtų pateikiama išsami informacija apie rusišką melą ir rusiškas manipuliacijas. Šių šalių ministrai ragino kurti televizijos kanalus, interneto portalus, radijo stotis ir spaudą rusų kalba, kur būtų demaskuojami Kremliaus išsigalvojimai bei sukčiavimai.

Taigi buvo siūloma dirbti ne primityviai, o efektyviai. Siūlyta tramdyti Rusijos šmeižtą ne cenzūros ir kontrpopagandos priemonėmis, o sudarant sąlygas dirbti laisviems informacijos šaltiniams.

Tiesa, dar nežinia, kaip Europai seksis koordinuoti veiksmus, nes Maskvos propagandistai garsėja kaip sumanūs, išradingi ir jokių skrupulų nepaisantys intrigantai. Be to, Kremlius sėkmingai išnaudoja principą „Skaldyk ir valdyk“: puolama ne visa Europos Sąjunga, bet veikiama kiekvienos ES šalies viduje, atsižvelgiant į tos šalies specifiką, silpnąsias vietas, istorinę patirtį.. Būtent vidinė propaganda ir kelia didžiausią pavojų Europos valstybėms.

Kiekviena ES valstybė šią problemą privalės išnarplioti pati. Tikėtina, jog ne visos ES valstybės šių darbų norės imtis pasiraitojusios rankoves – nuoširdžiai ir rimtai. Tačiau esama vilties, kad Ukrainos įvykių fone Europa tapo ryžtingesnė ir nuoširdžiai ieško ginklų, kuriais bus galima priešintis Kremliaus išsigalvojimams.

Priešingu atveju ilgai ir kryptingai kartojamas Rusijos melas gali tapti panašus į tiesą.

2015.04.21; 11:37

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *