Atsakingas už Didžiosios Britanijos karinę propagandą


Džonas Buchmanas – produktyvus škotų rašytojas ir žvalgas. Džonas Buchanas (John Buchan, Baron Tweedsmuir, 1875–1940) rašė įvairiausiomis temomis, pradedant kelionėmis ir baigiant religija.

Bet labiausiai išgarsėjo nuotykių ir šnipinėjimo romanais.

Viename savo kūrinyje, pasirodžiusiame 1915 metais, kalbama apie „Trisdešimt devynis žingsnius“ (Thirty Nine Steps): Ričardas Hannejus išgelbėja Didžiąją Britaniją. Išgelbėja nuslėpdamas nuo vokiečių karinę paslaptį, kurią turėjo pristatyti anglams vienas teatro aktorius, pasižymėjęs fenomenalia atmintimi.

Slaptojo agento R.Hanejaus, sugėdinančio vokiečius ir „Žaliojoje mantijoje“ (Greenmantle, 1916), ir „Misteryje Stendfaste“ (Mr. Standfast, 1919), paveikslą autoriui įkvėpė realaus žmogaus – generolo sero Edmundo Aironsaido (Edmund Ironside), anglų–būrų ir pirmojo pasaulinio karo herojaus, vėliau tapusio Didžiosios Britanijos imperijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininku, žygdarbiai.

Netrukus po „Trisdešimt devynių žingsnių“ pasirodymo Dž.Buchanas išvyko į Prancūziją. Iš pradžių kaip karinis korespondentas, o paskui – kaip žvalgybos bendradarbis. Vėliau, kai jam buvo pavesta atsakomybė už visą Didžiosios Britanijos karinę propagandą, Dž.Buchanas slapta bendradarbiavo su slaptąja tarnyba ir jūrų žvalgyba, per kurias perduodavo propagandinę medžiagą į Europą. Tokiu būdu jis tapo vienu iš Didžiosios Britanijos žvalgybos vadovų.

Tuo laikotarpiu Dž.Buchanas daug sužinojo apie operatyvinį darbą. Beje, neišliko jokių nuorodų, kad jis pats būtų dalyvavęs operatyviniuose renginiuose.

Daugelis siužeto posūkių „Žaliojoje mantijoje“ Buchanovo paimta iš realaus gyvenimo. Čia pasireiškė ir jo informuotumas apie slaptas kapitono Tomo E. Lourenso (praminto Arabų Lourensu) ir Obri Herberto misijas. Beje, Herbertas Obris buvo Dž.Buchano draugas dar nuo studijų Oksforde laikų. „Žaliojoje mantijoje“ ir „Trijuose įkaituose“ (The Three Hostages, 19924) Herbertas pavaizduotas Sendžio Arbatnoto vardu.

1935-aisiais metais Dž.Buchanas pakeltas į perus ir gavo barono Tvidsmuro (Tweedsmuir) Elsfildiečio titulą. Vėliau jis buvo paskirtas Kanados generalgubernatoriumi.

Nuotraukoje: Džono Buchmano romano “Greenmantle“ viršelis.

Parengta pagal Normano Polmaro ir Tomo B. Aleno knygą “Špionažo enciklopedija”

2013.01.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *