Atsiskaitymo su advokatais sunkumų turinti valstybė augina „Sodros“ deficitą – daugėja advokatų, teikiančių prašymus dėl mokesčių atidėjimo


Pasibaigus pirmajam 2013 m. pusmečiui valstybės įsiskolinimas advokatams, tiekiantiems antrinę teisinę pagalbą, vėl artėja prie 3 mln. litų, o Lietuvos advokatūra ir toliau gauna skundus iš advokatų dėl vėlavimo išmokėti atlyginimus už suteiktas paslaugas.

Sutrikdytą advokato veiklą pajunta ir jų paslaugų reikalingi gyventojai. Ilgus metus iš esmės Finansų ministerijos nesprendžiama problema turi neigiamą poveikį valstybinio socialinio draudimo biudžetui – auga advokatų, prašančių atidėti mokesčius, skaičius.

„Norėdami žinoti tikrąją žmonių padėtį kreipėmės į „Sodrą“ ir matome, kad prašančių atidėti mokesčius advokatų skaičius išaugo veik 20 kartų – nuo 15 asmenų 2008 metais iki 262 asmenų 2012 metais“, – sako Advokatų tarybos pirmininko pavaduotoja Liudvika Meškauskaitė. Pasak Lietuvos advokatūros vicepirmininkės, neramina, kad tokius prašymus teikia ir didžiųjų Lietuvos miestų bei vis jaunesnio amžiaus ir aukštesnes metines pajamas turintys advokatai.

Antai, jei 2008 m. socialinius mokesčius atidėti prašė per 65 metus perkopę advokatai, kurių metinės pajamos neviršijo 18 tūkst. litų, tai 2012 metais vis daugiau darbingo amžiaus (84 – 45–55 metų amžiaus; 75 – 35–45 metų amžiaus ir 47 iki 35 metų amžiaus), advokato profesijos atstovų siekia nukelti atsiskaitymo su „Sodra“ datą. Socialinius mokesčius atidėti prašo ir tie, kurių vidutinės mėnesio pajamos 3–4 tūkst. litų.

Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojos Liudvikos Meškauskaitės nuomone, ilgainiui laiku atlyginimo iš valstybės už suteiktą valstybės garantuojamą teisinę pagalbą negaunantys advokatai taps opia socialine problema. Taip atsitiks, nes valstybinio socialinio pensijų draudimo stažas skaičiuojamas įvertinant pajamas, nuo kurių buvo įmokėtos ar turėjo būti įmokėtos privalomos valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos.

Jei asmens uždarbis ir kitos pajamos per kalendorinius metus yra mažesnis už minimalaus darbo užmokesčio sumą, tai proporcingai mažesnis apskaičiuojamas asmens tų metų stažas. Lietuvos advokatūrai yra žinomi atvejai, kai dėl laiku neišmokėto atlyginimo už suteiktas paslaugas, advokatei buvo apskaičiuotas mažesnis darbo stažas ir atitinkamai paskirta mažesnė pensija.

Primintina, kad 2012 m. daugiau nei 500 advokatų teikė valstybės garantuojamą teisinę pagalbą mažas pajamas gaunantiems asmenims. Vieni jų dirbo nuolat, kiti pagalbą teikė prireikus. Pastariesiems atlyginimai laiku neišmokami jau kelerius metus iš eilės. 2012 m. pabaigoje valstybė skolinga advokatams buvo daugiau nei pusantro milijono litų.

Informacijos šaltinis – Lietuvos advokatūra

Aurelija Juodytė yra patarėja ryšiams su visuomene.

2013.08.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.