Australietės Kiti Grin akistata su Baltarusijos KGB


27-erių metų amžiaus Kiti Grin – nepriklausoma žurnalistė iš Australijos miesto Melburno. Ji išgarsėjo praėjusių metų gruodžio pabaigoje, kai išdrįso filmuoti ne itin linksmus Ukrainos feminisčių nuotykius Baltarusijos sostinėje Minske priešais KGB būstinę.

Netrukus po to, kai ukrainiečių feministės iš organizacijos “Femen” liovėsi demonstruoti savo nuogas krūtines ir sulankstė plakatus “Laisvę politiniams Baltarusijos kaliniams”, Kiti Grin buvo sulaikyta. Sučiupo ją, be abejo, Baltarusijos KGB darbuotojai. Baltarusių saugumiečiams feminisčių akcija buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Iki tol jie nebuvo susidūrę su panašiais incidentais. Jie buvo įpratę gaudyti, tramdyti, areštuoti … apsirengusius žmones. O čia – iki pusės apsinuogusios, mielos, klusnios merginos. Tačiau Baltarusijos KGB vis tik elgėsi grubiai.

Kiti Grin pirmą sykį su Ukarinos feministinio judėjimo atstovėmis susipažino 2010-aisiais metais, kai keliavo po Ukrainą. K.Grin filmavo feministes šešias savaites. Darbas buvo intensyvus, kadangi feministės per dieną surengdavo mažų mažiausiai dvi protesto akcijas. K.Grin prisipažino, jog visąlaik laukė momento, kada iki pusės išsirengusias merginas policija puls areštuoti. Žodžiu, ji jau turėjo nufilmavusi daug įspūdingų kadrų. Tačiau pačio pagrindinio, kada teisėsaugos pareigūnai jas sulaiko ir užlaužia joms rankas, – ne.

K.Grin teigimu, Ukrainoje nepavyko nufilmuoti įspūdingų kadrų. Visuomet, kai feministės nusirengdavo iki pusės, Ukrainos teisėsaugos pareigūnai jas sulaikydavo. Tačiau teisėsaugos atstovai Ukrainoje su jomis elgėsi mandagiai, draugiškai. Dažniausiai po valandos paleisdavo.

Tuo tarpu Minske įvykiai klostėsi pagal priešingą scenarijų. Baltarusijos saugumiečiai pirmiausiai savo pyktį nukreipė ne į feministes, o į tuos, kurie jas filmavo. Tiksliau tariant, Baltarusijos KGB pirmiausiai sulaikė Australijos žurnalistę K.Grin drauge su dviem baltarusių žurnalistais.

Beje, išvyka į Minską buvo neatsitiktinė. Kelios “Femen” organizacijos atstovės nutarė aplankyti kaimyninę Baltarusiją ir ten “pažymėti” pirmąsias žiauraus susidorojimo su baltarusių opozicionieriais metines. Omenyje turima protesto akcija, kuri Baltarusijoje buvo surengta tuoj po 2010-ųjų metų rinkimų.

Australietė K.Grin atvyko į Minską ir prisiartino prie KGB pastato gruodžio 19-ąją apie 11 valandą dienos. O “Femen” aktyvistės prie KGB pastato atvažiavo šiek tiek vėliau. Išlipusios iš taksi, nusirengė iki pusės, išskleidė plakatus su užrašais “Laisvę politiniams baltarusių kaliniams” ir pradėjo savo šokiruojančią akciją. Kelios dešimtys žurnalistų jau būriavosi netoli KGB būstinės. Jie iš anksto buvo įspėti apie rengiamą keistąją akciją, kai kuriuose leidiniuose vėliau pakrikštytą “nuogų krūtinių protestu”.

K.Grin prisimena, kai pastebėjo, jog keletas žurnalistų traukiasi šalin, nors akcija dar nebuvo pasibaigusi. Dabar K.Grin supranta, kodėl keletas žurnalistų ėmė bėgti šalin. Jie pastebėjo, kaip iš KGB pastato išeina vyriškis ir skuba protestuotojų link. Bet K.Grin tąsyk tik apsidžiaugė: esą galės nufilmuoti, kaip KGB pareigūnas bando sutramdyti jaunas pusnuoges merginas. Tačiau iš KGB pastato išėjęs vyriškis elgėsi priešingai: jis pabandė sučiupti ne feministes nuogomis krūtinėmis, o žurnalistus.

Australietę K.Grin sulaikė kartu su dviem baltarusių žurnalistais. K.Grin buvo šokiruota, nes buvo įpratusi, jog žurnalistai – neliečiami. Žurnalistų niekas niekad nesulaiko, nesučiumpa. Neatiminėja iš jų diktofonų ir fotoaparatų. Jei ką ir vaiko ar gaudo, tai tik protestuojančius. Taip buvo įsitikinusi jaunutė Australijos mergina. O Baltarusijoje viskas klostėsi priešingai. Ją uždarė tardymo izoliatoriuje prieš tai atėmę visus filmavimo ir įrašinėjimo aparatus, dokumentus. Paskui nuvežė į kažin kokias patalpas Minsko pakraštyje.

Baltarusijos KGB nelaisvėje K.Grin praleido keletą valandų. Ją privertė pasirašyti dokumentą, kuriame, anot vertėjo, buvo smulkiai aprašytas “feminisčių incidentas su Baltarusijos valdžia”. Po to liepė kuo greičiau nešdintis iš Baltarusijos į Lietuvą.

K.Grin į Lietuvą išvažiavo nedelsiant, pirmuoju traukiniu. Po to ji grįžo atgal į Ukrainą, kur turėjo galimybę nuoširdžiai pasišnekėti su trimis feministėmis, kurias filmavo Minske. Iš Baltarusijos KGB nelaisvės ištrūkusios trys feministės papasakojo, kaip grubiai su jomis elgėsi Baltarusijos KGB, kaip iš jų tyčiojosi, kaip išvežė į mišką, kaip ten liepė nusirengti. Beje, Baltarusijos KGB pareigūnai baugino: “jei kam nors prasitarsite, kaip su jumis buvo elgiamasi, ilgai negyvensite”.

Nuotraukoje: 27-erių metų australietė Kiti Grin, Baltarusijos KGB nelaisvėje praleidusi keletą įsimintinų valandų.

Parengta pagal Debi Kubertson publikacijas laikraštyje “The Sydney Morning Herald”.

2012.01.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.