Austrija išgirdo Medvedevą?


Neseniai per savo vizitą į Suomiją ir susitikimą su šios šalies prezidente Tarja Halonen Rusijos vadovas (taip ir norisi rašyti „vadeiva“) Dimitrijus Medvedevas paprašė Suomijos valdžios neteikti prieglobsčio čečėnams ir ingušams.

Ypač tiems, kam paskelbta paieška. Kadangi jie, pasak Medvedevo, „nepapuoš šalies visuomeninio gyvenimo“.

Nežinia, kaip reagavo į jo žodžius Suomijos prezidentė, bet štai kai kuriose kitose Europos valstybėse į Kremliaus pageidavimus žiūrima, sprendžiant iš visko, supratingai.

2010 07 27 Austrijoje iš „Talhama“ stovyklos paimti Samrailas Mustalajevas ir trys jo sūnūs – Vacha Maschudas ir Žaradatas – ir perkelti į deportacinį kalėjimą „Rossouer lende“ išsiuntimui į Rusiją. Samrailo žmona Jachta Jusupova su dukra kol kas palikti ankstesnėje vietoje – laukiant Rusijos sprendimo dėl jų likimo.

Samrailas Mustalajevas su savo šeima gyvena Austrijoje nuo 2004 metų. Samrailo brolis Salmanas dalyvavo kariniuose veiksmuose prieš Rusijos kariuomenę, Prezidento Aslano Maschadovo laikais buvo pasipriešinime. Salmanas Mustalajevas buvo nužudytas 2006 metų sausio 18 per vadinamąjį „valymą pagal adresą“, bet jo artimųjų nepaliko ramybėje ir iki šiol persekioja Čečėnijoje ir Rusijoje. Šiuo metu iš jo šeimos narių namie lik tik senutė motina, gimusi 1934 m., visi kiti arba nužudyti arba ieškomi ir neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, kadangi gyvena kitose šalyse kaip pabėgėliai.

Mustalajevų šeima mano, kad jie Austrijoje buvo areštuoti Rusijos specialiųjų tarnybų užsakymu, su kuriais yra sudarę suokalbį Austrijos vidaus reikalų  (Bundesasylamta) darbuotojai.

Pažymėsiu, kad tai anaiptol ne pirmas represijų prieš pabėgėlius čečėnus atvejis Europoje. Visai neseniai keletas čečėnų buvo suimti Prancūzijoje, apkaltinus „terorizmu“, plačiai nušviečiant spaudoje. Informacija apie kaltinamųjų tariamai „teroristinę“ veiklą gauta, žinoma, iš Rusijos specialiųjų tarnybų.

Jau kelintą kartą keliu retorinį klausimą: nejaugi Europos šalių vadovai iki šiol nesupranta, su kuo turi reikalų? Kad toji valstybė, kaltinanti savo aukas „terorizmu“, pati yra absoliučiai teroristinė?

Manau, kad negali nesuprasti. Bet ar tai ekonominiai interesai persveria, ar tai jie patys supančioti ta pačia virvele – bet nepaprastai gaila, kad Medvedevo–Putino retorika Vakaruose nelieka be atgarsio ir į ją kaip ir anksčiau įsiklausoma. Kaip kadaise ramino ir pataikavo Hitleriui tikėdamiesi, kad žmogėdra pasisotins jam suėsti numestais lenkais ir čekais, taip dabar Rusijos monstrui vieną po kito supeni čečėnus, tikėdamiesi, kad monstras pasitenkins ir daugiau nieko nelies. Anąsyk, atminkim, viltys nepasiteisino. Vėl ant to paties grėblio?..

Aš tebesitikiu, kad protas nugalės ir kada nors Europa tai supras. Bet daugeliui čečėnų pabėgėlių šeimų, kaip, pavyzdžiui, šitai Mustalajevų šeimai, visa tai gali atsitikti jau per vėlai.

2010.08.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.