Baltarusiškas terorizmas labiausiai naudingas … Aleksandrui Lukašenkai


Agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka įsitikinęs, esą dėl teroristinio išpuolio Minsko metro sulaikytasis asmuo ir yra tikrasis nusikaltimo vykdytojas.

„Aš juk ne idiotas, jei prisiimu atsakomybę, pareikšdams, jog nusikaltimas yra atskleistas“ – sakė A.Lukašenka.    „Vitebske namo rūsyje aptikta laboratorija, kurioje įtariamasis gamino sprogstamąsias medžiagas, iš ten paimta apie 200-us daiktų, taip pat – ir šratų, ir armatūros“, – sakė Baltarusijos prezidentas žurnalistams.    

Sprogimas Minsko „Oktiabrskaja“ stotyje surengtas balandžio 11 dieną piko metu. Paskutiniais duomenimis žuvo 13-a žmonių, sužeista per 190 baltarusių. Baltarusijos Generalinė prokuratūra šį įvykį apibūdino kaip neabejotinai teroristinį aktą. Baltarusijos valdžia paskelbė, kad sulaikyti 5 įtariamieji.

Tardytojai įsitikinę, kad vienas iš jų yra konkretus šio teroristinio išpuolio vykdytojas. Taigi Baltarusijos slaptosios ir specialiosios tarnybos, įskaitant ir KGB, demonstruoja stebuklus – šį nusikaltimą ištyrė greičiau nei per kelias paras. Toks sumanumas ir operatyvumas kelia rimtų abejonių.    

Taip, gausiai susirinkusiems žurnalistams A.Lukašenka pasakojo, kaip buvo atliktas tardymo eksperimentas su teroristinio akto vykdytoju. Taip, teroristinio išpuolio vykdytojas parodė ir papasakojo, kaip atvažiavo į Minską, kokiu traukiniu, kiek ir į kokį butą atsivežė sprogmenų, kaip kartu su bendrininkais sumontavo sprogdinimo įrenginį. Taip, Baltarusijos prezidentas visur, kur tik gali, tvirtina: „Viskas labai tiksliai sutapo. Aš esu visiškai tikras, kad viskas taip ir buvo“. 

Ir vis dėlto toks A.Lukašenkos informatyvumas – nenatūralus, įtartinas. Pasak Baltarusijos vadovo, pirmiausiai buvo atskleistas sprogimas, įvykdytas 2008-ųjų liepos 3 dieną Minske, kuomet buvo paimti sulaikytojo pirštų atspaudai. Tačiau tada dar nebuvo žinoma, ar tai – jis. „Buvo tik įtarimų. Patikrinus duomenų bazėje paaiškėjo, kad pirštų atspaudai sutampa“, – sakė A.Lukašenka.    

„Tyrėjai jau žino minučių ir net sekundžių tikslumu liepos trečiosios epizodus“, – teigė A.Lukašenka. Vėliau, pasak Baltarusijos prezidento, įtariamasis prisipažino ir dėl sprogimų, įvykdytų Vitebske 2005 metais. „Žinote, kad po sprogimo metro liepos 3 dieną jis nuėjo ne į butą, o į nusikaltimo vietą ir tik vėliau grįžo į butą, kuriame su bendrininkais surengė išgertuves?“, – klausė A.Lukašenka.

Tačiau kodėl A.Lukašenka viešai nesvarsto, kam neva teroristinį aktą surengusiam žmogui taip lengvai prisipažinti? Juk Baltarusijoje vis dar galioja mirties bausmė. Teroristinį aktą surengusiam asmeniui greičiausiai bus pritaikyta būtent griežčiausia bausmė – sušaudymas. ir vis tiek įtariamasis čia pat, vos tik suimtas, prisipažįsta?

Teroristinis aktas Minske – keistas reiškinys. Nereikėtų atmesti galimybės, jog teroro aktą surengė galbūt kas nors iš neviltin puolusių Baltarusijos opozicionierių, nebesitikinčių teisinėmis priemonėmis nuversti A.Lukašenkos. Tačiau visai įmanoma versija, jog šį sprogimą surengė pats A.Lukašenka, siekdamas ir populiarumo (A.Lukašenkos vadovaujama Baltarusijos KGB operatyviai sulaikė įtariamuosius), ir galimybės dar žiauriau tramdyti savo oponentus. Be to, teroristinis aktas Minsko centre gali suminkštinti širdis tų Vakarų visuomeninių bei politinių organizacijų, kurios A.Lukašenką kritikuoja dėl diktatoriškų valdymo metodų.

Nuotraukoje: balandžio 11-osios teroristinis aktas Baltarusijos sostinėje Minske.

2011.04.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *