Belgų versilininku prisistatęs vyriškis iš tiesų buvo KGB bendradarbis


Donaldas Altanas gimė Brukline (Niujorkas), dirbo JAV ambasadoje Vienoje. Septintajame dešimtmetyje jį bandė užverbuoti sovietų specialiosios tarnybos. D.Altanas buvo šifruotojas. Tokiems kaip jis, KGB ir GRU (Rusijos karinė žvalgyba) tradiciškai skyrė ypatingą dėmesį.

D.Altano verbavimo operacija buvo gana sudėtinga ir neįprasta. Sovietų agentas, natūralizavęsis vienos Vakarų valstybės pilietis, kavinėje pavaišino gėrimu D.Altano artimą draugą. Be to, prisistatė kaip beveik pasitraukęs nuo reikalų belgų biznierius, nors iš tikrųjų buvo KGB bendradarbis.

Taip „atsitiktinai“ susipažino jis su D.Altano draugu, kuris, natūralu, pristatė „belgą“ pačiam D.Altanui. Beje, KGB agentas stengėsi neparodyti savo domėjimosi D.Altanu ir žymiai daugiau bendravo su jo draugu. Visi trys praleido nemažai laiko kavinėse ir baruose, žaidė tarpusavyje šachmatais, porą kartų iškylavo užmiestyje.

D.Altanas, žydas, laisvai kalbėjo prancūziškai, kaip ir dauguma belgų, taip pat ir jo naujasis pažįstamas verslininkas. Pastarasis tvirtino, kad jis irgi žydas ir net turįs giminių Izraelyje. D.Altanui jis darė malonų įspūdį ir tas mielai su juo bendravo.

Tik po penkių mėnesių „belgas“ pirmą kartą kreipėsi į D.Altaną, prašydamas parūpinti slaptos informacijos (už atlyginimą). Neilgai svyravęs D.Altanas papasakojo apie viską ambasados saugumo tarnybos karininkui.

D.Altano „apdorojimą“ KGB bendradarbis atliko labai kruopščiai ir neskubėdamas, ir nors galų gale operacija baigėsi niekuo, D.Altanas nesutiko talkinti KGB struktūroms, o jį verbavęs asmuo buvo priverstas bėgti, Amerikos specialiųjų tarnybų bendradarbiai kalbėjo, kad operacija buvo „neblogai organizuota“.

2012.06.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *