Bistrampolyje pristatytas dokumentinis filmas apie 1863 m. sukilimo vadą A. Mackevičių


Scena iš dokumentinio filmo apie 1863 metų sukilimą
Šeštadienį Bistrampolyje pristatytas pirmasis dokumentinis filmas apie 1863 metų sukilimą pradėjusį kunigą Antaną Mackevičių.
 
Filmą sukūrė Lenkijos dvarininkų palikuonis režisierius Tadeuszas Bistramas, jam talkino  Bistrampolio dvaro komanda, lietuvių ir lenkų aktoriai bei aplinkinių miestelių parapijiečiai.
 
Filmas „Paberžė: nepaklusniųjų lizdas“ fiksuoja A. Mackevičiaus gyvenimo įvykius – nuo išėjimo į sukilimą iš Palėvėnės bažnyčios, pritraukus kelis šimtus sukilėlių, iki mirties bausmės įvykdymo Kaune.
 
„Apie šį kunigą sužinome ir iš Lietuvos, ir iš Lenkijos istorijos vadovėlių, Varšuvoje jo vardu yra pavadinta gatvė. Lietuvoje jis buvo sukilimo simbolis: pats vadovavo savo suburtam kelių šimtų sukilėlių būriui, o kai jį vedė pakarti, visas Kaunas išėjo atiduoti jam pagarbos. Tam tikra prasme ir dabar, sukurdami šį filmą, atiduodame jam pagarbą. Dalyvaudami kūrybos procese – taip pat“, – sakė Bistrampolio dvaro vadovas kun. Rimantas Gudelis.
 
Filme Antaną Mackevičių vaidina Panevėžio J. Miltinio dramos teatro aktorius Giedrius Arlauskas, jau ragavęs vaidybos panašios tematikos, bet kito žanro filme „Disidentai. Laisvės kaina“.
 
„Tikrai nežinojau tiek daug apie šį sukilimo vadą, prieš pradėdamas vaidinti. Mane nustebino, kad jis gal 15 metų ruošė ir skatino gyventojus sukilti, ir tik pajutęs, kad žmonės jau morališkai pasiruošę, ėmėsi rinkti būrį. Jis turėjo būti ypač drąsus: buvo akivaizdu, kad žmonių kiekiu caro valdžios nugalėti neįmanoma ir kad sukilimo baigtis – aiški“, – sakė aktorius, režisieriaus atsirinktas kaip išoriškai panašiausias į filmo herojų.
 
1863-iųjų sukilimas buvo paskutinis istorijos įvykis, kuriame lietuviai ir lenkai veikė kartu – kaip skelbė sukilimo šūkis „Už mūsų ir jūsų laisvę!“.
 
Antroji filmo „Paberžė: nepaklusniųjų lizdas“ premjera – sekmadienį Palėvėnės bažnyčioje.
 
Planuojama, kad ateityje filmą bus galima pamatyti per LRT televiziją.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.05; 01:00
print