Bjaurus reikalas Artimuosiuose Rytuose


JAV skelbiant, kad NATO misija Afganistane praktiškai baigta, sukilėliai neseniai užėmė svarbų Kunduzo miestą Afganistano šiaurėje netoli sienos su Tadžikija. Magistralėje iš Dušanbė į Kabulą. Ukrainos TV laidos Shuster-live vedėjas Savikas Šusteris atkreipė dėmesį, kad miestą užėmė mišri kovotojų grupuotė, sudaryta iš visų postsovietinės Centrinės Azijos respublikų, Rusijos Federacijos Čečėnijos ir Dagestano, Kinijos uigurų atstovų, nepripažintos Islamo valstybės (NIV) ir Al Qaedos grupių.

Toks štai islamiškas Internacionalas. Žinia, kokiam ir kieno Internacionalui JAV, Europos Sąjungoje ir Rusijoje priešpastatytas.

Pranešama, kad prie Izraelio okupuotų Golano aukštumų jau priartėjo NIV karinė grupuotė. Šalia veikianti „Sirijos laisvės armija“, kol kas kovojanti tiek prieš Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado režimą, tiek prieš NIV, skundžiasi, kad baigėsi šaudmenys. Izraelis jau yra išreiškęs susirūpinimą ir dėl Al Qaedos „Nusra fronto“, kovojančio su Assado režimu, kurį remia seni Izraelio „draugai“ Iranas bei „Hezbollah“, priartėjimo prie Golano aukštumų. Štai toks islamiškas internacionalinis vaizdelis prie Izraelio sienos su Sirija.

Dabartinė JAV vyriausybė Sirijoje ir Irake daro, ką gali. Bombarduoja įsivaizduojamą Izraelio ir viso pasaulio priešą, tarptautinius teroristus – NIV.

Sekasi sunkiai, nes vien tik bombarduojant iš oro reikia turėti žvalgus vietose, kurie operatyviai nurodinėtų taikinius. O tokiems veikti NIV nėra pačios palankiausios sąlygos. Niekas net už didelius pinigus nenorėtų atsiskirti su savo galva, išgirdęs apie viešas egzekucijas nekviestiems užsieniečiams – „specialistams be sienų“ ir Sirijos bei Irako marionetinių režimų šalininkams šalyje, kuri kariauja.  

Nuostoliai, padaryti priešo ginkluotosioms pajėgoms bombarduojant, menki, užtat JAV rizikuoja įgyti internete musulmonų skerdikės vardą.

Žinoma, Izraelis, galbūt, norėtų pakartoti pergalingą 2003 metų sąjungininkų žygį į Iraką, o šį kartą ir į Siriją. Tačiau tokiam karui, kuris neįmanomas be sausumos kariuomenės,  JAV  nepasiruošusios nei finansiškai, nei piliečių nuotaikomis.

Be to, per daug akivaizdi ankstesnių JAV karų karti patirtis. Ji parodė, kad priešiškai okupantų atžvilgiu nusiteikusių gyventojų terpėje marionetinės vyriausybės nepajėgios išsilaikyti kitaip, kaip remiamos okupantų kariuomenės.

Galbūt, todėl, kad palyginus pasyvių JAV veiksmų nepakanka, Izraelis į pagalbą pasišaukė Putiną. Apie tai, greičiausiai, ir Obamai pranešė.  

Pats premjeras Benjaminas Netanyahu su aukštų karininkų ir žvalgybininkų svita atvyko į Maskvą prieš jai pradedant bombardavimus Sirijos teritorijoje. Matyt, Maskvai neužtenka tos informacijos, kurią ji gauna iš Assado, kokiame Sirijos kaime kieno valdžia. Kokius taikinius verta bombarduoti, kokius ne, turbūt, geriau žino Izraelio žvalgybos. Dabar, matyt, kai ką jau ir Rusija žino ir bombarduoja. Tik keistu būdu dažniausiai pataiko ne į NIV teritoriją, o į nuosaikių Assado režimo ir NIV priešų miestus ir kaimus.

Jau nebekalbama apie Assado pašalinimą ir teismą jam už masines savo piliečių žudynes, cheminio ginklo panaudojimą. Asadui leidžiama būti Sirijos vadovu praktiškai neribotą laiką. Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministro Philipo Hammondo nuomone, „jei Assado buvimas valdžioje padės sureguliuoti konfliktą šalyje, jis gali pasilikti prezidentu su sąlyga, kad nesibalotiruos kitai kadencijai“… Iš medžio nukrito. Ką, Sirijoje įvyks naujos kadencijos prezidento rinkimai?

Sukilėliai, kuriuos bombarduoja Putinas, prašo JAV padėti jiems priešlėktuviniais ginklais atsilaikyti prieš Putino aviaciją. Užuot padėjusios, JAV siūlo sukilėliams sudėti savo galvas užimant toli nuo Putino bombarduojamų taikinių esančią NIV sostinę Ar-Raqqah. Žada paremti iš oro. 

Tai galima suprasti ir taip. Sukilėliams siūloma pradėti karines operacijas prieš NIV sausumoje, prie kurių, galbūt, prisijungs jiems „draugiška“ Assado kariuomenė. O vėliau, galbūt, musulmoniškieji Koalicijos partneriai – diktatoriai, karinės chuntos, absoliutūs monarchai. Galbūt todėl, kad jų pasitikėjimas savo kariuomenėmis ne itin didelis.

Visai ne retorinis klausimas. Ką ir kaip galvoja politikai Baltuosiuose Rūmuose ir Knesete pastatyti vietoj dabartinės NIV valdžios, net jei pavyktų ją fiziškai sunaikinti? Juk NIV – tai per 10 milijonų gyventojų. Assadą?

Tik štai jau sukilėliai („Sirijos laisvės armija“) išplatino pareiškimą, kuriame nenurodytos regiono šalys raginamos burtis į koaliciją prieš Rusiją ir Iraną. Jei neatsilieps, natūrali sąjungininkė – NIV. Ją priešu laiko ir Iranas ir Rusija. Ir JAV su Izraeliu.

JAV, Rusija, ES valstybės, kariaudamos iš oro su NIV, jei ir rizikuoja kuo nors, tai susilaukti teroro aktų savo teritorijoje, kurių iki šiol NIV nevykdė. Na, europiečiai dar papildomai gaus naujų pabėgėlių srautus. Bet egzistenciniam šių valstybių saugumui pavojaus iš NIV pusės per artimiausius dešimtmečius nesimato.

O štai mažytis Izraelis musulmonų vandenyne, ką jis beaiškintų apie savo vaidmenį neramumuose Sirijoje ar Irake, po to kas vyksta dabar neturėtų būti toks tikras dėl savo ateities.  

xxx

Sovietų Sąjungos  kagėbistų nusikaltimų bendrininkai tebesėdi Kremliuje. Tas pats Putinas. Jie ir Rusijos oligarchai abramovičiai, deripaskos, rottenbergai bei panašūs ir nustato Rusijos karinę politinę doktriną šiandien. Ir visi tai mato. Arabai, taip pat.

Tie KGB nusikaltimų bendrininkai sugalvojo unikalų svetimų teritorijų užėmimo variantą. Jis jau įėjo į pasaulio istoriją sparnuota Vladimiro Putino fraze: „Mūsų kariai atsistos už moterų ir vaikų. Tegul jie pabando į juos šaudyti“.

Štai ir įsivaizduoju Putino kareivių Ukrainoje pavyzdžio paskatintą milijoninę arabų moterų ir vaikų eiseną į Izraelį pro visokias užtvaras ir iš paskos einančius priešo karius…

Bet ne. Iki tokio žemo lygio musulmonai, turbūt, nenusileis. Nors, kas žino. Putino teroristai Donecke ir Luganske, o prieš tai – Pietų Osetijoje, juk ne iš ko kito, o iš palestiniečių, tikriausiai, nusižiūrėjo, kaip saugu apšaudyti priešo teritoriją iš gyvenamųjų namų rajono apeliuojant į tarptautines konvencijas dėl galimo atsakomojo smūgio.  

Šiaip ar taip, regis, ne tą kelią pasirinko Izraelis savo saugumui užtikrinti. Ir gal dar nevėlu pasukti mažiau rizikingu, labiau prognozuojamu keliu. Be besipainiojančio tame kelyje Putino ir  jo aplinkos, tegul ir tautiškai istoriškai Izraeliui artimos, be išankstinio neigiamo nusistatymo jame derėtis su visais kaimynais, dabartiniais ir būsimais.

Nuotraukoje: komentaro autorius Kastytis Stalioraitis.

2015.10.06; 19:06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.