Būdamas prezidentu, S. Skvernelis sako, jog aiškintųsi dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje


Kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis tikina, kad būdamas šalies vadovu, aiškinsis, kas atsakingas už Lietuvoje veikusius JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimus.

„Taip, kelsiu kalėjimų klausimą. Visuomet, kada ateina į Vyriausybę sprendimas, kad mums reikia į depozitą dėti 100 ar 130 tūkst. eurų, kad būtų išmokėta tiems asmenims, kurie galimai buvo kankinami, visąlaik klausiu prokuroro – kaip tyrimas. Ikiteisminis tyrimas turi pasakyti, kas buvo, kas už tai atsakingas, kas tuos pinigus, dolerius lagaminėlyje į Lietuva įvežė, kur jie buvo paskleisti. Atsakymo nėra“, – sakė S. Skvernelis.

ELTA primena, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) praėjusiais metais paskelbė, kad 2005-2006 m. Lietuvoje veikė slaptas JAV CŽV kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti. 

EŽTT priteisė 130 tūkst. eurų Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje. Kaip teigiama JAV pareigūnų, jis priklausė „Al Qaedai“ ir prisidėjo prie Rugsėjo 11-osios išpuolių. Šiuo metu Abu Zubaydah yra kalinamas Kuboje, Gvantanamo bazėje. 

JAV Senatas 2014 metų pabaigoje paviešino ataskaitą apie CŽV veiklą, kurioje rašoma apie įtariamųjų terorizmu kankinimus slaptuose įkalinimo centruose po teroristinių Rugsėjo 11 dienos išpuolių. Nors ataskaitoje šalys įvardintos nebuvo, kelios nevyriausybinės organizacijos, o taip pat ir kalinto A. Zubaydah advokatė tikino, kad tai vyko ir Lietuvoje. Šalyje veikęs centras vadintas „violetiniu“. Lietuvos pareigūnai CŽV kalėjimo buvimo nepripažįsta.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.01; 12:30
print