Buvęs D. Trumpo patarėjas pripažintas kaltu dėl nepagarbos Kongresui


Donaldo Trumpo patarėjas Steve Bannonas. EPA – ELTA foto

Vašingtonas, liepos 23 d. (AFP-ELTA). Federalinis prisiekusiųjų teismas penktadienį pripažino buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėją Steve‘ą Bannoną kaltu dėl nepagarbos Kongresui nes šis nepaisė šaukimo liudyti prieš Kongreso narius besiaiškinančius 2021 m. sausio 6 d. įsiveržimo į JAV Kapitolijų aplinkybes.
 
68-erių metų Respublikonų partijos strategui buvo pateikti du kaltinimai nepagarba Kongresui nes šis neatvyko liudyti ir nepateikė prašytų dokumentų, praneša AFP.
 
S. Bannonas buvo D. Trumpo patarėjas strateginiais klausimais iki 2017 metų. Dvylika prisiekusiųjų mažiau nei 3 val. svarstė savo sprendimą ir pripažino jį kaltu dėl abiejų nusižengimų. Jam gresia nuo 30 dienų iki 1 metų įkalinimo bausmė dėl kiekvieno iš kaltinimų. Nuosprendis bus skelbiamas spalio 21 d.
 
Po verdikto paskelbimo jis sakė, kad galėjo pralaimėti mūšį, bet nepralaimės karo. Jis taip pat tvirtino esąs D. Trumpo ir konstitucijos pusėje.
Vėliau duodamas interviu „Fox News“ buvęs bankininkas aiškino, kad dar laukia ilgas apeliacijų procesas. „Jei pateksiu į kalėjimą – tebūnie“, – kalbėjo jis.
 
Atstovų rūmų komiteto 2021 m. sausio 6 d. riaušėms tirti pirmininkas Bennie Thompsonas ir pirmininko pavaduotoja Liz Cheney po verdikto paskelbimo teigė, kad tai yra teisės viršenybės pergalė ir įrodymas, jog visi lygus prieš įstatymą. Anot jų, bet kuris tyrimui trukdantis asmuo turi už tai atsakyti.
 
S. Bannono advokatai nekvietė jokių liudininkų ir jis taip pat neliudijo savo naudai. Jo advokatas Evanas Corcoranas neigė, kad S. Bannonas ignoravo šaukimą liudyti prieš Kognresą. Anot jo, paskirta data buvo „lanksti“ ir yra „besitęsiančių diskusijų ir derybų subjektas“. Jis mano, kad kaltinimai jo klientui parodžius nepagarbą Kongresui buvo politiškai motyvuoti.
 
Tuo metu prokurorė Amanda Vaughn įsitikinusi, kad tiek S. Bannonas, tiek kiti D. Trumpo patarėjai gali turėti informacijos apie ryšius tarp Baltųjų rūmų ir riaušininkų, kurie įsiveržė į Kapitolijų.
 
Pasak Atstovų rūmų komiteto, S. Bannonas su D. Trumpu kalbėjosi dieną prieš tai kai tūkstančiai pastarojo rėmėjų įsiveržė į Kapitolijų siekdami sutrukdyti Kongresui patvirtinti Joe Bideno pergalę 2020 m. prezidento rinkimuose.
 
Riaušes paskatino ugninga D. Trumpo kalba prie Baltųjų rūmų, kurioje jis pakartojo melagingus teiginius apie neva suklastotus prezidento rinkimus.
 
Nors S. Bannonas ilgą laiką vengė liudyti, tačiau galiausiai sutiko bendradarbiauti su Atstovų rūmų tyrimo komitetu. Vis dėlto prokurorai mano, kad tai tebuvo paskutinis bandymas išvengti atsakomybės.
 
Duodamas interviu „Fox News“ buvęs D. Trumpo patarėjas taip pat prognozavo triuškinančią respublikonų pergalę vidurio kadencijos rinkimuose lapkričio mėnesį.
 
Jis taip pat ragino „sukurti tikrąjį sausio 6 d. įvykių tyrimo komitetą“, kuris aiškintųsi nepagrįstas sąmokslo teorijas apie tai, kad riaušes neva sukėlė po priedanga veikę JAV teisėsaugininkai.
 
Karolis Broga (AFP)
 
2022.07.25; 07:48
print