Buvusį Peru viceministrą JAV žvalgybininkai sieja su Rusijos šnipų skandalu


2010 metais JAV vyriausybė anuliavo įvažiavimo vizą Peru gynybos ministro pavaduotojui Fabianui Novakui, praneša leidinys “El Comercio”.

Aukšto rango šaltinio duomenimis, toks sprendimas buvo priimtas dėl to, kad F.Novakas palaikė ryšius su Rusijos šnipų tinklu, kuriam priklausė ir peruietė Viki Pelaes; kai užpernai birželį tinklas buvo atskleistas.

Taigi F.Novako pavardė buvo minima kaip „vieno iš kontaktų“. Amerikos ambasada Peru kol kas nepateikė oficialaus paaiškinimo apie šią bylą.

Ir vis dėlto patikimi leidinio šaltiniai Amerikos ambasadoje tvirtina, kad tokiam sprendimui JAV turėjo svarių priežasčių. Leidinys primena, kad tuo momentu, kai buvo demaskuotas šnipų tinklas, F.Novakas jau nebedirbo gynybos ministerijoje. Pagal Amerikos pranešimą, F.Novakas užmezgė kontaktus su dviem Rusijos ambasados Limoje bendradarbiais jų prašymu iki pradėdamas dirbti vyriausybėje.

Pasak Peru atstovo JAV, iniciatyva dėl F.Novako vizos anuliavimo priklausė amerikiečiams, ir jam perduotame dokumente nurodyta, kad viza anuliuojama „pagal Amerikos imigracijos ir natūralizacijos akto 214 (b) straipsnį“, kuriame, kaip pažymima leidinyje, nurodyti tik motyvai, kuriais remiantis piliečiui gali būti atsisakyta išduoti vizą, bet nepaaiškinamos galiojančios vizos anuliavimo priežastys.

Pats F.Novakas interviu leidiniui pareiškė, kad jis, būdamas Tarptautinių tyrimų instituto prie Katalikų universiteto direktoriumi, reguliariai susitikinėjo su įvairių šalių diplomatais, aptarinėjo su jais regioninės ir Peru politikos klausimus. „Manęs klausinėjo apie elektorinius procesus, apie tai, koks kandidatas gali labiau tikti užsienio valstybėms, apie Aleksandro Toledo vyriausybę ir jo užsienio politiką. Tie klausimai, mano nuomone, buvo absoliučiai normalūs, ir aš nepastebėjau jokio skirtumo nuo mano susitikimų su kitais diplomatais“, – cituoja jo žodžius leidinys.

Be to, buvęs valdininkas pareiškė, kad jis nepažįstamas su Pelaes, ir kaltinimus ryšiais su šnipų tinklu pavadino absurdu. „Tas, kas paseks mano karjerą, pamatys, kad aš neturiu jokių sąlyčio taškų su Rusija, ir, priešingai, yra daugybė sąlyčio taškų su JAV. Aš dirbau su ambasados projektais. Mano santykiai su jais visada buvo puikūs. Aš gyniau principus, būdingus Šiaurės Amerikos užsienio politikai: žmogaus teises, demokratiją, ekonominę laisvę. Aš – liberalas“, – cituoja F.Novaką laikraštis.

Nuotraukoje: peruietė Viki Pelaes, priklausiusi Rusijos šnipų nelegalų dešimtukui, demaskuotam Amerikoje 2010-aisiais metais. 

Parengta pagal  El Comercio publikacijas

2012.03.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.