Černobylio dienos akcija “Už ateitį be atomo“ – balandžio 26-ąją


Aplinkosaugos organizacijų aktyvistai ir susipratę piliečiai iš Lietuvos, Baltarusijos ir Rusijos balandžio 26 d. paminės Černobylio atominės elektrinės katastrofos aukas ir pasisakys už didesnį saugumą be naujų atominių elektrinių savo šalyse ir visame regione. 

Šalyse, labiausiai nukentėjusiose nuo Černobylio katastrofos, kasmet vyksta eitynės „Černobylio šleifas“, prie kurių šiemet prisidės Lietuvos ir Rusijos organizacijos. Eitynių dalyviai sieks ne tik paminėti seną tragediją ir pagerbti Černobylio avarijos likviduotojus. Lietuvos, Baltarusijos ir Rusijos vyriausybės planuoja statyti 3 naujas atomines elektrines (AE), esančias netoli viena nuo kitos nedideliame regione Lietuvos pasienyje. Todėl balandžio 26-osios akcijų dalyviai pareikš protestą prieš naujų „černobylių“ kūrimą Lietuvos teritorijoje ir greta jos. 

Baltarusijos AE dygsta Astrave – 50 km nuo Vilniaus. Baltijos AE – Nemane, Kaliningrado srityje (Rusija), apie 250 km nuo Vilniaus ir tik 12 km nuo Lietuvos sienos. Visagino AE nuo Vilniaus skiria vos 150 km, o nuo Latvijos miesto Daugpilio – tik 50 km. Įgyvendinus šiuos planus Lietuva atsidurs branduolinio žiedo apsuptyje, o AE statančių šalių gyventojai ir visas regionas taps naujo „branduolinio eksperimento“ ir padidėjusios rizikos įkaitais bei radioaktyvių atliekų savininkais ilgiems šimtmečiams. Net dvejose iš trijų elektrinių (Baltarusijoje ir Kaliningrade) planuojami statyti nauji, iki šiol neišbandyti ir neįvertinti reaktoriai AES-2006. 

2010 m. balandžio 26 d., pirmadienį, Vilniuje ekologinės organizacijos „Atgaja“ (Lietuva), „Ekodom“ (Baltarusija), „Ekozaščita“ (Rusija), kartu su Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partijos iniciatyvine grupe ir Lietuvos aplinkosauginių nevyriausybinių organizacijų koalicija, kviečia visus piliečius pasisakyti už saugesnę ateitį regione ir atsisakyti naujų atominių elektrinių statybos.  

Mes teigiame, kad:

– Naujų AE statybos planai pavojingi žmonėms, gamtai ir ateities kartoms. Didelės Baltarusijos AE avarijos atveju Vilniaus miestui gresia evakuacija;

– Nei vienai šaliai branduolinė energetika neatnešė trokštamos pigios ir saugios energijos. Atvirkščiai – tai brangus, pavojingas ir neekologiškas energijos gamybos būdas, didinantis mūsų priklausomybę nuo atominių elektrinių įsigalėjimo rinkoje;

– Radioaktyvių atliekų klausimas – tai neišsprendžiama problema, kelsianti didžiulę grėsmę daugeliui žmonių kartų;

– Iki Černobylio katastrofos žmonija jau girdėjo pažadus apie „pigią ir saugią“ atominę energiją, kurios neva „nereiks skaičiuoti“. Šiandien pats laikas prisiminti, kuo tai pasibaigė. Branduolinė pramonė po 30 metų sąstingio vėl seka tas pačias pasakas, kuriomis negalima tikėti. Pasaulis senai įrodė, kad energetinis apsirūpinimas ir darni plėtra galima be atominės energetikos.  

Visuomeninės akcijos metu kviesime Lietuvos, Baltarusijos, Rusijos vyriausybes kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos valdžia skirti visas pastangas darnios saugios energetikos plėtrai nebranduoliniame regione. Metas atsikvošėti nuo „branduolinių košmarų“. 

Dalyvaukite Černobylio dienos renginiuose Vilniuje balandžio 26 d.

1. 14:00-15:00 – pikete prie Baltarusijos ambasados Vilniuje (Mindaugo g. 13).

2. 14:00-15:00 – pikete prie Rusijos ambasados Vilniuje (Latvių g. 53-54).

3. 14:00-15:00 – pikete prie Lietuvos vyriausybės Gedimino pr. (V. Kudirkos a.).

4. 19:00-20:00 – eitynėse Gedimino pr. nuo Odminių skvero (priešais Katedrą) iki V. Kudirkos a. 

Kviečiame ateiti visus žmones – su gera nuotaika, transparantais ir įdomiais šūkiais. Už nebranduolinį regioną! Už ateitį be atomo! 

2010.04.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.