Danske bankas atsisakė teikti komentarą


Internetinėje erdvėje radau nedidelį, tačiau iškalbingą Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus tekstą, analizuojantį, ar kai kurie Lietuvos teritorijoje veikiantys bankai mūsų neapgaudinėja, siūlydami neva milžiniškas palūkanas už į jų saugyklas padėtus gyventojų indėlius. Kolegai žurnalistui D.Radzevičiui įtarimų sukėlė kai kurie konkretūs Danske banko pasiūlymai.

Jis rašė facebook’e radęs tokį skelbimą ir raginimą žaisti: “Iki 2009 m. spalio 12 d. bet kuriame Danske banko padalinyje galite išbandyti savo sėkmę ir laimėti net iki 10 % papildomų terminuotojo indėlio palūkanų. Šiuo metu kartu su žaidimo laimėjimu už indėlį galite gauti net 17.8 % metinių palūkanų”. Štai koks buvo D.Radzevičiaus nusistebėjimas.

“Pradžioje nusišypsojau, o tada pamaniau pasidomėti, koks čia žaidimas. Ir mano įspūdis toks, kad ekonominio sunkmečio metu bankas organizuoja tokį žaidimą, kuris primena žaidimą antpirščiais turgaus tarpuvartėje. Arba miesto mugėse prekeivių siūlomas loterijas, kuomet už 2 litus gali pirkti bilietą, ir visi bilietai laimingi. Tik prizų vertė dažnai būna mažesnė nei 1 litas. Todėl tavo laimė tokia – perki pigų daiktą brangiai. Linksma ar ne? Man tai kvaila. Bet kai kam gal ir linksma.

Kodėl sulyginau banko reklamą ir žaidimą su tokiom loterijom? Todėl kad minėtas bankas elgiasi lygiai taip pat. Jis skelbia, kad “visi žaidimo bilietai laimingi ir tik nuo Jūsų sėkmės – pasirinkto žaidimo bilieto – priklausys, kokį priedą prie palūkanų laimėsite”.

Tačiau užkibusiems ant šio masalo noriu priminti, kad prieš pradedant tokį žaidimą, reikia atidžiai perskaityti žaidimo taisykles. Pvz., rašoma, jog “žaidimo laimėjimas – papildoma 0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 1, 2, 3, 5, 7 arba 10 proc. metinė palūkanų norma, kuria yra didinama indėlio metinė palūkanų norma”. Galime pabandyti spėti, kokią normą greičiausiai laimėsite. Kažkodėl spėju, kad laimėjimas dažniausiai apsiribos iki 1 procento papildomų palūkanų. Kodėl? Todėl, kad šio banko standartinė palūkanų norma – 7,8 proc. Sudėjus būtų iki 8,8 proc. Kitaip tariant, nei Jūs ką laimite, nei ką. Nes, pvz., bankas Snoras be jokių loterijų siūlo už 6 mėnesių indėlį litais 8,5 proc. palūkanų. Todėl jei “laimėsite” Danske banke tik iki 0,5 proc. papildomų palūkanų, Jūsų laimėjimas bus minus 0,3 proc.

Beje, o banko Danske žaidmo taisyklių paskutinis punktas skelbia: „Žaidimo organizatorius Danske Bank A/S Lietuvos filialas (Saltoniškių g. 2., LT-08500, Vilnius) turi teisę nutraukti žaidimą bet kuriuo metu arba keisti jos sąlygas”. Tai reiškia, kad Jūsų palūkanas gali bet kuriuo metu keisti? Štai tau ir žaidimas.”

Susidomėjęs šiuo D.Radzevičiaus tekstu kreipiausi į Danske banko atstovą spaudai Rolandą Kajoką, prašydamas paaiškinti, kas čia teisus: ar D.Radzevičius, mesdamas įtarimų šešėlį, ar Danske bankas, siūlydamas klientams galimybę lengvai užsidirbti vieną kitą papildomą litą. Tačiau Danske bankas diskutuoti šia tema kažkodėl nepanoro. Štai Danske banko atstovo spaudai R.Kajoko atsakymas. “Kad nelabai suprantu, ką norite, kad pakomentuočiau… Čia jau pakomentuota – mes pasiūlėme žmonėms laimėti papildomas palūkanas prie savo indėlio, o ponas Radzevičius šį pasiūlymą pakomentavo…”

Žodžiu, nieko konkretaus Danske bankas pareikšti nesiteikė. O po dainius.org tinklalapyje pareikšto įtarimo interneto komentatoriai jau tvirtina: “Krizės laikotarpiu visi sukasi, kaip išmano. Tačiau bankai tai daro, manydami, kad jo klientai yra kvailesni už kvailius. Jei tuo netikite, paskaitykite Dainiaus Radzevičiaus pastebėjimus.“

2009.10.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *