Dar viena Rusijos karinė bazė Baltarusijoje?


Slaptai.lt kviečia atkreipti dėmesį į Aleksandro Alesino ("Belorusskije novosti") publikaciją "Dar viena Rusijos karinė bazė Baltarusijoje?"

Straipsnyje nagrinėjami Lietuvai svarbūs klausimai. Juk pašonėje, vos už 35 kilometrų nuo Lietuvos valstybinės sienos, įkuriama nauja karinė bazė. Omenyje turima karinės aviacijos bazė. Beje, toje bazėje bus dislokuojami ne tik Baltarusijos, bet ir Rusijos karo lėktuvai. Įskaitant ir bombonešius, ir naikintuvus.

Ir Rusija, regis, bus ne pagalbinė, o vadovaujanti šalis.

Aleksandr Alesin

Dar viena Rusijos karinė bazė Baltarusijoje?

Galimas dalykas, kad Rusijos karinė bazė Lydoje – tik pirmoji kregždė.

Galimas dalykas, kad, mažėjant tėvyninės aviacijos kovinėms galimybėms, Baltarusijos oro sienų apsaugos funkcijos vis labiau pereis Rusijos kariniams lakūnams.

Birželio mėnesį Rusijos karinių oro pajėgų vyriausiasis vadas generolas leitenantas Viktoras Bondarevas apibendrino jo vadovautos rekognoskavimo grupės aerodromui parinkti trijų savaičių darbo rezultatus. Aerodrome bus dislokuojama pirmoji nepriklausomos Baltarusijos teritorijoje Rusijos aviacijos bazė.

Priminsime, kad dar balandį Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu per susitikimą su Aleksandru Lukašenka pareiškė, kad iki 2015 metų Maskva planuoja dislokuoti Baltarusijos teritorijoje aviacijos pulką „sąjunginės valstybės“ oro riboms ginti. Per pirmąjį etapą 2013 metais numatoma įsteigti aviacijos komendantūrą ir pastatyti budėjimui grandį naikintuvų.

Vykdant susitarimus Rusijos kariškių grupė, vadovaujama KOP vyriausiojo vado V.Bondarevo, atvyko į Baltarusiją ir susipažino su daugiau kaip dviejų dešimčių karinių aerodromų būkle. SSSR laikais jų čia buvo įrengta labai daug. Dabar dauguma nenaudojami ir netinkami darbui. Ir jų atgaivinimui reikia daug laiko ir lėšų.

Kad lėšų reikėtų kuo mažiau, pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į veikiančius objektus. Iš jų rusams labiausiai patiko Lydos aerodromas, esantis per 35 km nuo Lietuvos sienos ir 120 km nuo Lenkijos sienos. SSSR laikais čia buvo dislokuotas 911-asis naikintuvų–bombonešių aviacijos pulkas su Mig-27 ir 497-asis aviacijos pulkas iš 26-osios oro armijos, ginkluotas Su-24.

Baltarusijai paskelbus nepriklausomybę ten buvo dislokuota 206-oji šturmo aviacijos bazė, naudojusi Su-25. Paskui ji buvo sujungta su 116-ąja bombardavimo žvalgybine oro baze su Su-24 (perdislokuota iš miesto tipo Ross gyvenvietės) ir pavadinta 116-ąja šturmo aviacijos baze. Toje aikštelėje buvo įrengtas 206-asis skraidančio personalo rengimo centras, kurio žinioje buvo mokomieji koviniai lėktuvai L-39. Tame centre ne tik treniruojasi rikiuotės lakūnai, bet ir mokomi Baltarusijos karo akademijos kursantai.

Kadangi aerodromas Lydoje buvo nuolat naudojamas, ten aviacijos padalinių veiklai būtinos infrastruktūros būklė praktiškai išliko tinkama. Ir ne tik aviacijos technikos aptarnavimo priemonės, bet ir oro navigacijos užtikrinimo įrenginių kompleksas. O tai leidžia priimti šiuolaikiškus kovinius lėktuvus.

Tad Lydos aerodrome nereikia statyti kokių nors naujų objektų, pabrėžė Rusijos KOP vyriausiasis vadas. Pasak V.Bondarevo, „ten viskas yra“. Beje, aviacijos bazės antžeminių statinių įrengimu užsiims Baltarusija, o Rusija žada teikti visą reikalingą pagalbą. Dabar objektų būklė leidžia pradėti jį eksploatuoti tiesiog po kelių mėnesių, dar iki šių metų pabaigos.

Kalbėdamas apie kovinius lėktuvus, kuriuos numatoma dislokuoti Lydoje, Rusijos KOP vyriausiasis vadas pranešė, kad ten pirmiausia bazuosis modernūs daugiafunkciniai naikintuvai Su-27 SMZ. Ir jis neatmetė tikimybės, kad aviacijos grupuotė bus stiprinama kitų tipų kariniais lėktuvais. „Kol kas mes ten dislokuosime Su-27 SMZ“, o paskui pažiūrėsim, kas iš to išeis, ir galutinai nuspręsime“, – pareiškė V.Bondarevas.

Ar karinė bazė Lydoje taps grynai Rusijos ar ja naudosis abi sąjungininkės, Rusijos generolas kalbėjo abstrakčiai: „Iš pradžių ji bus Rusijos, o paskui pažiūrėsim“.

Tuo tarpu komentuodamas Rusijos aviacijos bazės dislokavimo vietos pasirinkimą Baltarusijoje Maskvos internetiniam leidiniui „Vzgliad“ Geopolitinių problemų akademijos (Rusija) vice prezidentas Vladimiras Anochinas pasisakė taip, kad Rusijos sienų saugumui užtikrinti vakarų kryptimi bazėje turi būti dislokuota mišri aviacijos divizija – fronto bombonešių pulkas, naikintuvų bombonešių pulkas ir naikintuvų pulkas.

Kariniu požiūriu ten turi būti bombardavimo aviacijos lėktuvai su galingais nešėjais ir priedangos naikintuvai, paaiškino V.Anochinas. Be pagrindinės aikštelės, Rusijos generalinis štabas turi numatyti ir aprūpinimo aerodromus, ir pakilimo aerodromus, ir galimybę išsklaidyti tą bazę, mano maskvietis ekspertas.

Tad galimas dalykas, kad Rusijos aviacijos bazė Lydoje – tai tik pirmoji kregždė.

Šaltinis: Aleksandr Alesin, "Belorusskije novosti"

2013.07.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *