Dar vienas Estijos kontržvalgybos pasiekimas: sučiuptas valstybės išdavimu įtariamas saugumo policijos inspektorius


Tikriausiai sutiksite: per pastaruosius keliolika metų Lietuvos slaptosios tarnybos taip ir nesugebėjo išbristi iš klampaus skandalų liūno.

Vaizdžiai tariant, nepajėgė iki galo išnarplioti nė vienos rezonansinės bylos, nepajėgė demaskuoti nė vieno šalyje veikiančio užsienio šalių agento. Lietuvos slaptųjų tarnybų pasiekimai ypač apgailėtini, kai žvelgiame į savo kaimynus estus.

Per pastaruosius kelerius metus Estijos kontržvalgyba, skirtingai nei Lietuvos kontržvalgybininkai, išaiškino net du Rusijos slaptosioms tarnyboms talkinusius savo darbuotojus. 2009-aisiais buvo nuteistas Hermanas Simmas. 2012-aisiais įtarimai bendradarbiavus su Rusijos FSB pareikšti Aleksėjui Dressenui. 

Taigi Estijos saugumo policijai (KAPO) šiuo metu – įtemtos dienos. Sostinės Talino oro uoste KAPO kontržvalgybos pareigūnai vasario 13-ąją sulaikė vyriausiąjį KAPO inspektorių Aleksejų Dresseną. Drauge suimta ir Aleksejaus Dresseno žmona Viktorija Dressen. Sučiuptieji ruošėsi sėsti į lėktuvą “Talinas – Maskva” ir nedelsiant išskristi į Rusiją. Sutuoktiniams pareikšti konkretūs kaltinimai – valstybės išdavimas. Kaip informuoja internetinis portalas dzd.ee, kelionės lagamine A.Dressenas slėpė informacijos, kuri priskirtina  kategorijai “visiškai slaptai”.

Saugumo policijos generalinis direktorius Raivo Aegas čia pat davė nedidelį viešą komentarą.  KAPO vadovas pabrėžė, esą A.Dressenas slaptąją ir konfidencialiąją informaciją teikė Rusijos federalinei saugumo tarnybai (FSB). O instrukcijas, kaip, kada ir kur perduoti slaptąsias žinias Rusijos atstovui, A.Dressenas esą gaudavo iš FSB skyriaus, kuruojančio kontržvalgybos operacijas.

KAPO vadovas R.Aegas neneigė, kad A.Dressenas nuo 2007-ųjų pradžios dirbo vyriausiuoju specialistu – jam buvo pavesta domėtis išskirtinai radikaliųjų judėjimų problemomis. Tačiau iš tikrųjų KAPO struktūrose įtariamasis dirbti pradėjo kur kas anksčiau – dar 1993-aisiais metais. Ir, beje, nuo 1993-ųjų iki 2007-ųjų jis užėmė kur kas solidesnį postą nei paskutiniaisiais metais.

Žodžiu, pirmaisiais tarnybos KAPO struktūrose metais A.Dresseno pareigos buvo žymiai svarbesnės. Įtariamasis tuomet vadovavo įvairiems struktūriniams padaliniams ir, be abejonės, turėjo galimybę dirbti su itin slapta informacija. Tos itin slaptos žinios negalėjo nedominti Rusijos slaptųjų tarnybų. KAPO vadovas R.Aegas manantis, kad A.Dresseno bendradarbiavimas su FSB, bet tai – kol kas tik spėjimai, prasidėjo būtent tuo metu, kai  Saugumo policijoje A.Dressenas užėmė tas aukštesnes pareigas. KAPO vadovas leido suprasti, kad informacija Rusijos pusei galėjo būti teikiama ilgiau nei penkerius metus.

Dar keletas svarbių įtariamojo A.Dresseno biografijos detalių. Sovietmečiu jis dirbo tarybinėje milicijoje. Tačiau ryšių su KGB estų kontržvalgyba nėra nustačiusi. Manoma, kad A.Dressenui palaikyti ryšius su Rusijos slaptosiomis tarnybomis padėjo jo žmona Viktorija. Rusijos agentams slaptąją informaciją greičiausiai perduodavo ne pats A.Dressenas, o būtent jo žmona. Taigi žmona Viktorija puikiai suvokė, kuo iš tikrųjų užsiima jos vyras.

A.Dressenui – 43-eri metai. Estijos Saugumo policijoje jis – senbūvis. Tačiau iki tol niekad nebuvo įsipainiojęs į jokius skandalus. Net nebuvo patekęs į žiniasklaidos akiratį. Jokių interviu, jokių komentarų. Net jo pavardė niekad nebuvo minima estiškoje spaudoje. Juo labiau – rusiškoje. Tėra vienas viešas ir tuo pačiu svarbus jo pranešimas.

Beje, oficialus pranešimas, suderintas su KAPO vadovybe. 1998-ųjų metų kovo 1-ąją A.Dressenas, tuo metu sėkmingai vadovavęs vienam iš Saugumo policijos skyrių, įrodinėjo, esą Estijos ir Rusijos saugumo struktūros įveikė abiems šalims kenkusius, šaltojo karo laikus menančius tarpusavio įtarinėjimus bei nepasitikėjimus. Suprask, nuo 1998-ųjų metų Estijos ir Rusijos slaptosios tarnybos atverčia naują bendradarbiavimo puslapį – pradeda bendradarbiauti gaudant kontrabandininkus ir teroristus.

Komentuodama A.Dresseno sulaikymą KAPO vadovybė pastebėjo, jog, nepaisant kai kurių neigiamų šio įvykio pasekmių, “iš tikrųjų tai – teigiamas dalykas”. Teigiamas todėl, kad rodo Estijos kontržvalgybos stiprumą – gebėjimą gaudyti vadinamuosius “kurmius”.

Juk Estijos teismas 2009-aisiais jau yra nuteisęs KAPO kontržvalgybos demaskuotą  poną Hermaną Simmą. Priminsime: H.Simmas buvo aukšto rango KAPO pareigūnas, slapta talkinęs Rusijos slaptosioms tarnyboms. Tačiau estų kontržvalgybininkams pavyko susekti išdaviką, ir smarkiai praturtėjęs už rusiškus pinigus ponas H.Simmas atsidūrė kalėjime. Jis pripažintas išdavęs Estijos valstybės interesus. O 2012-aisiais KAPO kontržvalgyba demaskuoja dar vieną savo darbuotoją, įtariamą neleistinais ryšiais su Rusijos FSB. Taigi per kelerius metus KAPO kontržvalgybai savo gretose pavyko neutralizuoti net du aukšto rango šnipus. Tai byloja, jog KAPO struktūros sugeba apsivalyti nuo nepatikimų pareigūnų. Tai rodo, jog KAPO – veiksminga Estijos slaptoji tarnyba.

Be abejo, KAPO vadovas R.Aegas neatmeta galimybės, jog Estijos Saugumo policijos gretose galbūt “dar ne viskas iki galo sužiūrėta”. Jis negalįs garantuoji, jog KAPO struktūrse šiuo metu nėra nė vieno Rusijai slapta talkinančio išdaviko. Jis taip pat negalįs garantuoti, jog KAPO struktūrose neatsiras “kurmių” ateityje. Juk Rusijos FSB – itin galinga struktūta, disponuojanti milžiniškomis lėšomis.

Duodamas interviu portalui dzd.ee KAPO vadovas pabrėžė: “Man norėtųsi tikėtis, kad mūsų išdavikai dabar likviduoti. Bet aš negaliu garantuoti 100 procentų, kad jų niekur niekada neatsiras. Tai sakyti būtų per anksti. Jeigu mes pagalvotume, kas galėtų būti pats vertingiausias žvalgybos tarnybos šaltinis, tai, žinoma, būtų žmogus, dirbantis kitoje žvalgybos tarnyboje, kuris turi leidimą dirbti su labai svarbiomis paslaptimis. Tokie šaltiniai yra labai vertinami, juos labai saugo ir itin įslaptina. Jūs suprantate, kaip sunku yra juos atskleisti, surasti jų pėdsaką, o dar savos organizacijos viduje“.

Daugiau apie Estijos slaptąsias tarnybas portale Slaptai.lt: http://www.slaptai.lt/zvalgyba-kontrzvalgyba/3188-snipas-po-saltojo-karo-pabaigos-nato-aljansui-atneses-daugiausiai-zalos.html

Parengta pagal postimees.ee, dzd.ee, Reuters, Interfaks informaciją.

Nuotraukoje: dabartinis Estijos Saugumo policijos KAPO viršininkas Raivo Aegas.

2012.02.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *