Dėl Valdemaro Tomaševskio įregistravimo kandidatu į LR Prezidentus


2014 m. vasario 20 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistravo europarlamentarą, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininką Valdemarą Tomaševskį kandidatu į LR Prezidentus.

Mūsų nuomone, VRK neteisėtai pritaikė 5 procentų balsų normą vietoj 7 proc. 2012 m. Seimo rinkimuose, kai į rinkimus ėjo drauge Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir Lietuvos rusų sąjunga. Nuolaidžiavimą ar privilegiją LLRA atžvilgiu VRK pakartojo.

Dabar be diskusijų, be teisinio pagrindimo abejotino lojalumo Lietuvos valstybei, ką akivaizdžiai rodo kandidato veikla Europarlamente, kandidatu į Prezidentus V.Tomaševskį įregistravo.

VRK turi žinoti, kad iš Lenkijos prezidento Lecho Kaczyńskio rankų Lenko kortą gavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos elitas: Michalas Mackievičius, Valdemaras Tomaševskis, Maria Rekst.

Jei Lenko korta yra tik paprastas pažymėjimas, rodantis tautybę, kas yra labai subjektyvu ir asmeninis dalykas, tai visiškai nesuprantamas yra tas faktas, kad jį norintis gauti asmuo turi konsulo ar įgaliotos organizacijos atstovo akivaizdoje raštiškai pateikti deklaraciją apie priklausymą lenkų tautai. Lenkijos vyriausybė (2008 m. kovo 17 d. Lenkijos Ministrų tarybos pranešimas) nustatė, kad Lietuvoje tokia organizacija yra Lietuvos lenkų sąjunga. 18 str. 2 d. sakoma, kad, jei tai yra įmanoma, Lenko kortos įteikimas turi vykti iškilmingai.

Lenko kortos įstatyme nėra tiesiogiai išreikštas įsipareigojimas ar priesaika Lenkijos respublikai, tačiau yra numatyti pagrindai, kada asmuo gali prarasti Lenko kortą, t.y. netiesiogiai yra pasakoma, kad asmuo turi pareigą tinkamai elgtis Lenkijos valstybės atžvilgiu. 20 str. 1 p. sako, kad toks asmuo negali įžeidžiančiai elgtis Lenkijos valstybės ar lenkų atžvilgiu. 19 str. 5 p. sako, kad Lenko kortos negali gauti asmuo kuris grasintų Lenkijos respublikos gynybai, saugumui arba viešajai tvarkai.

Ar VRK nekilo klausimas, kaip turėtų elgtis Lietuvos respublikos Seimo narys ar Prezidentas, turintis Lenko kortą, kuomet kiltų interesų konfliktas tarp Lietuvos ir Lenkijos? O tarptautiniuose santykiuose interesų konfliktai tarp valstybių yra visiškai natūralus dalykas, ką šiuo metu stebime tarp Lietuvos bei Lenkijos ir, deja, pastaruoju metu jis yra ypač paaštrėjęs.

Pagrįstai abejodami LLRA pirmininko V.Tomaševskio lojalumu Lietuvos valstybei ir už tai, kad VRK 2012 m.rinkimuose LLRA neteisėtai pritaikė ne 7%, o 5% normą,  reikalaujame V.Tomaševskį iš kandidatų į LR Prezidentus nedelsiant išbraukti.

Šis straipsnis adresuotas Vyriausiosios rinkimų komisijos Pirmininkui Zenonui Vaigauskui.

Straipsnio autorius – Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungosvaldybos pirmininkas Jonas Burokas.

2014.02.28; 12:32

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *