Dešimt išeivių iš SSSR – turtingiausių šveicarų sąraše ( 1 )


Mėgėjai skaičiuoti pinigus svetimose piniginėse nūnai puolė prie spaudos kioskų, kurių lentynas puošia tradicinis juodas ir paauksuotas viršelis.

Auksinė spalva pasirinkta neatsitiktinai, juk “Bilan” pirmajame gruodžio numeryje skelbiamas sąrašas tų, kuriuos nestipriai palietė arba visai nepalietė nei pasaulinės ekonominės krizės, nei nacionaliniai politiniai kataklizmai.

Priminsime, kad sąrašą sudarę kolegos šveicarai vadovaujasi dviem pagrindiniais kriterijais: kandidatas turi būti šveicaras arba reziduoti Šveicarijoje ir turėti daugiau kaip 100 milijonų. Turtuolių sąraše – įvairiausi žmonės: seniausių šveicarų, prancūzų vokiečių ir kitokių šeimų atstovai, kurie turtus paveldėjo, stambūs biznieriai, kurių pavardės asocijuojasi su visame pasaulyje garsiomis firmomis; ir vadinamųjų naujųjų pinigų savininkai, tai yra tie, kurie praturtėjo palyginti neseniai.

Absoliučią pirmenybių palmės šakelę išsaugojo IKEA savininkas švedas Ingvaras Kampradas, gyvenantis Vo kantone. Per praėjusius metus jo turtas išaugo 3 milijardais ir siekia apie 39 milijardus.

Bet mus, suprantama, pirmiausia domino pažįstamos pavardės. Remiantis “Bilan” duomenimis, mes sudarėme savo mažąjį sąrašą, kuris ir tapo tradiciniu.

Pirmąją vietą jame, kaip ir ankstesniais metais, tvirtai užima Cūgo kantono gyventojas Viktoras Vekselbergas, kurio turtas padidėjo 4 mlrd. ir dabar siekia 14–15 milijardų. (Bendrame Šveicarijos turtuolių sąraše jis užima 4 vietą). 12,5 proc. akcijų pardavimas Rusijos – Britanijos naftos grupei TNK atnešė jam 6,5 mlrd. frankų, o tai žymiai daugiau, negu pranašavo stebėtojai. „Tie pinigai bus įdėti į aukštų technologijų plėtrą, biomediciną, alternatyvius energijos šaltinius ir infrastruktūrinius projektus Rusijoje“, – cituoja žurnalas 55-mečio oligarcho žodžius.

Būdamas „priregistruotas“ Cūge, jis iš ten vadovauja tyrimo centro Skolkove plėtrai. Tačiau mes nežinome, ką atsakė V.Vekselbergas į Cūgo kantono tarnybos jam užduotą klausimą apie pagrindinę savo gyvenamąją vietą, kai jis nusprendė tapti savo naujo buto su vaizdu į ežerą savininku. Kaip žinia, privaloma sąlyga užsieniečiams, norintiems įsigyti nekilnojamojo turto Šveicarijoje – realiai gyventi.

Žurnalo vertinimu, du pagrindiniai Viktoro Vekselbergo verslai Šveicarijoje – 13 proc. Sulzer kompanijoje ir 49 proc. OC Oerlikon – turi būti pelningi, jeigu savo daliniam savininkui davė apie milijardą frankų. Jam taip pat priklauso 7 proc. Rusijos aliuminio giganto Rusal. Be to, per savo grupę Renova jis tapo pagrindiniu grupės Intergrated Energy Systems, didžiausios Rusijoje dujų ir elektros energijos tiekėjos, akcininku.

Taigi į Cūgą V.Vekselbergas persikėlė po to, kai Ciuricho gyventojai balsavo už fiksuotų mokesčių užsieniečiams panaikinimą. Įdomu, kur keliaus Viktoras Vekselbergas, jeigu 2015 metais suplanuotame referendume prieš „privilegijas turtuoliams“ pasisakys visa Konfederacija?

Savo antrąją poziciją sąraše išsaugojo ir Genadijus Timčenka, kurio turtas padidėjo 2 mlrd. ir, jeigu tikėsime “Bilan”, dabar siekia 7–8 mlrd. O tikėti, tikriausiai, galima, juk kaip tik šiam leidiniui 60-metis verslininkas su Suomijos piliečio pasu prieš trejus metus davė savo pirmąjį interviu Šveicarijoje. Apskritai ilgą laiką buvęs šešėlyje, pastaruoju metu Genadijus Timčenka aktyviai reiškiasi žiniasklaidoje: jo vardas vis dažniau sutinkamas spaudoje, o neseniai Rusijos žurnalas “Forbs” išspausdino jo nuotrauką viršelyje.

Pagrindinis G.Timčenkos verslas Šveicarijoje – prekybos kompanija Gunvor, kuri specializuojasi naftos prekyboje. Ją įsteigė G.Timčenka kartu su savo partneriu švedu Torbjornu Tornkvistu, abu milijardieriai joje dalyvauja lygiomis dalimis – turi po 46 proc.. Nors registruota Ženevoje – kompanijos biuras įsikūręs Ronos gatvėje – Gunvor jau tapo pasauline lydere ir aktyviai dirba 35 šalyse.

O pats Genadijus Timčenka, matyt, mėgsta įvairovę – jo dalinis dalyvavimas įvairiose šakose (angliakasybos pramonėje, statybos, naftos chemijos, viešbučių biznyje, aviacijoje, draudimo ir maisto produktų) išsiplėtė, praneša Šveicarijos leidinys. Jis taip pat turi 23 proc. kompanijos Novatek, pagrindinės nepriklausomos dujų gamintojos Rusijoje, akcijų. Toji kompanija aktyviai stiprina savo pozicijas rinkoje, antai kompanija pasirašė 10 metų kontraktą su vokiečių grupe EnBW už 6 mlrd.

Nuo G.Timčenkos atsiliko, bet išsaugojo savo trečiąją vietą turtingiausių sąraše Kulibajevų – Kazachstano prezidento Nursultano Nazarvajevo antrosios dukros Dinaros ir jos vyro Timūro šeima. Dinara lieka viena iš mažiausiai pastebimų Šveicarijoje gyvenančių turtingųjų damų – jeigu ne jos 2009-aisiais metais Šveicarijoje, Anjere įsigyta už 72 milijonus vila, mes galėtume nė nežinoti, kad ji yra Šveicarijoje.

Jos vyras, vadovaujantis KazEnergija grupei, formaliai Šveicarijoje negyvena. Tačiau kai 2010 metais Bernas pradėjo tyrimą dėl šios poros 600 milijonų frankų plovimo, jų vardai vis dažniau atkreipia Šveicarijos žiniasklaidos dėmesį. Ir praėjusį pirmadienį buvęs Kazachstano ministras ir stambiausio šalyje privataus banko prezidentas Muchtaras Abliazovas, besislapstantis šiuo momentu nuo Anglijos teisėsaugos, interviu laikraščiui “Le Temps” prisipažino, kad būtent jis pagarsino Timūrą Kulibajevą demaskuojančius duomenis.

Ketvirtoji vieta sąraše teko Lui-Dreifuso šeimai, kurios turtas išaugo 2250 milijonų. Ta pavardė sutinkama mūsų spaudoje, nors savo velionio vyro imperijos paveldėtoja 50-metė Margarita puikiai kalba rusiškai. Tiesa, jai skirtoje neseniai transliuotoje Šveicarijos televizijos laidoje ji labai neblogai kalbėjo ir angliškai.

Ši šviesiaplaukė ir trijų berniukų mama, atrodo, turi tvirtą charakterį – įsiteisėjus paveldėjimui ji atleido šeimos įmonės generalinį direktorių ir dar keletą atsakingų bendradarbių, kuriuos prieš mirtį buvo paskyręs jos vyras, praneša žurnalas. Šveicarijos žurnalistų nuomone, Margaritai bus nelengva perimti savo kontrolėn milžinišką vyro imperiją, sukrovusią turtus iš prekybos žaliavomis. Robertas Lui Drefusas asmeniškai įregistravo šeimos fondą Akira Niderlanduose, o prekybos tarpininkavimo firmą Louis-Dreyfus Commodities, lyderiaujančią žemės ūkio žaliavų rinkoje visame pasaulyje, – Prancūzijoje. Bet, sprendžiant iš visko, Margarita susitvarko.

Nuotraukoje: Margarita Lui-Dreifus, paveldėjusi vyro turtą ir verslą.

Medžiagos originalas: „Naša gazeta“

(Bus daugiau)

2012.12.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *