Dešimt rusų šnipų – nelegalų amerikiečiams išdavė pulkininkas Ščerbakovas?


Kodėl JAV pavyko išardyti rusų šnipų – nelegalų tinklą? Laikraštis “Komersant” į šį klausimą atsako paprastai – amerikiečiams talkino išdavikas.

Taigi kai kurie Rusijos šaltiniai šiandien tvirtina, jog rusų šnipų – nelegalų tinklą amerikiečiai sugebėjo išardyti tik po to, kai į jų pusę perbėgo aukšto rango Rusijos SVR (Služba vnešnej razvedki) pareigūnas.

Omenyje turimas pulkininkas Ščerbakovas, ilgokai dirbęs SVR skyriuje, kuris kuravo būtent amerikietiškus reikalus ir Jungtinėse Valstijose gyvenusius rusų nelegalus – šnipus.

Svarbu pastebėti, jog pulkininko Ščerbakovo (pulkininko vardas kažkodėl nenurodomas) duktė jau seniai gyveno JAV, o sūnus, dirbęs Rusijoje valstybinėse narkomaniją kontroliuojančiose struktūrose, gyventi į JAV persikėlė rusų nelegalų – šnipų demaskavimo išvakarėse. Pats pulkininkas išskrido į JAV likus trims paroms iki oficialaus Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo vizito į Vašingtoną ir netrukus kilusio žvalgybinio skandalo.

Ypač įdomi aplinkybė, kaip pulkininkas Ščerbakovas amerikiečiams talkino demaskuojant agentą Chuaną Lazarą. Amerikiečių kontržvalgybininkams Ch.Lazaras tvirtino esąs ne rusas. Savo rusišką kilmę jis užsispyręs neigė tol, kol į tardymo kamerą atėjo pulkininkas Ščerbakovas. Pulkininkas Ščerbakovas ant stalo padėjo tikrąją Ch.Lazaro biografiją, smulkiai surašytą antspaudu “visiškai slaptai” pažymėtoje SVR dosje. Toje dosje buvo nedviprasmiškai teigiama, kad Ch.Lazaras iš tikrųjų yra nelegaliai į JAV atsikėlęs Michailas Vasenkovas. M.Vasenkovui nieko kito nebeliko kaip prisipažinti, jog yra ne Peru, ne Argentinos ar Brazilijos, o būtent Rusijos pilietis.

Manoma, kad nelegalas Ch.Lazaras buvo vienas iš geriausiai paruoštų agentų – nelegalų. Žodžiu, buvo tikras profesionalas. Tarnauti žvalgybai jis pradėjo dar 1960-aisiais, kai buvo specialiai išsiųstas į Ispaniją. Vėliau jis vedė Peru pilietę Viki Pelaes (kurią, beje, sulaikė kartu su kitais rusų šnipais – nelegalais). Po vestuvių jie persikėlė gyventi į JAV. Suėmimo metu M.Vasenkovas jau turėjo užsitarnavęs SVR generolo laipsnį. 1980-aisiais metais jam slapta buvo suteiktas Sovietų Sąjungos didvyrio vardas.

Dešimt rusų šnipų nelegalų Amerikos kontržvalgyba sulaikė šių metų vasarą skirtinguose JAV miestuose rytinėje pakrantėje. Viena iš garsiausių sulaikytų rusų nelegalų – Ana Čapman. Sunku spręsti, ar A.Čapman buvo itin profesionali žvalgybininkė. Tačiau šiandien ji tikriausiai pati žinomiausia iš to garsiojo dešimtuko. Žinomiausia tik dėl savo grožio. Šiandien ji sulaukia itin daug kvietimų filmuotis įvairaus pobūdžio meniniuose ir dokumentiniuose filmuose.

Dešimt rusų nelegalų vėliau Kremlius iškeitė į Rusijoje kalinamus Igorį Sutiaginą, Sergėjų Skripalį, Aleksandrą Zaporožskį ir Genadijų Vasilenko. Šiuos Rusijos piliečius FSB (Federalnaja služba bezopastnosti) kaltinami tuo, kad dirbo Vakarų žvalgyboms.

Nuotraukoje: Rusijos šnipė – nelegalė Ana Čapman.

2010.11.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *