Dešimtmečiai nepasitikėjimo trukdo FTB ir FSB bendradarbiavimui


Pastaruosius 10 metų FSB ir FTB bendradarbiavimas beveik visada buvo atsargus, geriausiu atveju – pragmatiškas, rašo "The Washington Post". Tiesa, po to, kai dėl sprogdinimų Bostone įtarimai krito etniniams čečėnams, potencialiai susijusiems su Kaukazo islamistais, Baltieji rūmai ir Kremlius pareiškė, esą bendradarbiavimas sutvirtėjo, pažymi žurnalistas Peteris Finnas.

Šią savaitę Maskvoje apsilankė FTB direktorius. FTB glaudžiai bendradarbiauja su FSB, stengdamasis išsiaiškinti, ar Tamerlanas Carnajevas išėjo apmokymą Dagestane.

„Po sprogimų balandžio 15-ąją Rusija suteikė daugiau informacijos, taip pat ir detalių iš perimtų telefoninių pokalbių su T.Carnajevo motina, kurios iš pradžių privertė Maskvą susirūpinti dėl galimos T.Carnajevo simpatijos ekstremistams. Bet kontrteroristinės JAV tarnybos nemato įrodymų, kurie patvirtintų Rusijos pareiškimus, jog T.Carnajevas buvo susitikęs su kovotojais Dagestane“, – sakoma straipsnyje.

Jėgos atstovai ir ekspertai konstatuoja: esama gilaus tarpusavio nepasitikėjimo. „Kad užmegztume tikrą bendradarbiavimą kovoje su terorizmu, reikia sugebėti keistis operatyvine informacija“, – pabrėžia ekspertė Fiona Hill (Brookings Institution). Bet jei neskaičiuosime informacijos nuotrupų apie bylas, dominančias abi šalis, nei JAV, nei Rusija nepasirengusios rizikuoti savo paslaptimis.

Savo ruožtu buvęs FSB direktorius Nikolajus Kovaliovas interviu sakė: „Esminis žodis – pasitikėjimas. Dėl nepasitikėjimo dabar kenčia paprasti amerikiečiai, kai kurie iš jų nevalia paaukojo savo gyvybę“.

Visa tai reiškia, kad žinybos negali vaisingai dirbti kartu atskirose bylose, pabrėžia autorius. Rusai pragmatiškai išnaudoja savo santykius su Amerikos žinybomis, bet patys laikosi šaltai, sakė buvęs FTB bendradarbis Jimis Tresis.

Beje, Rusijai susidarė toks pat įspūdis apie amerikiečius – jie, girdi, noriai priima pagalbą, bet menkai ką suteikia mainais už ją.

"Center for the National Interest" (Vašingtonas) prezidentas Dmitrijus Simsas sako, kad abi šalys dažnai imituoja bendradarbiavimą. „Amerikiečiai bijo tapti manipuliacijų auka ir Rusijos represijų įrankiu. Rusijos specialiosios tarnybos laikosi nuomonės, kad JAV jas demonizuoja, o taip pat girdi, kad Rusijos politikai kaltina JAV sąmokslu prieš Rusiją“, – aiškino D.Simsas.

Eksperto nuomone, tokioje atmosferoje mažai kas ryšis bendradarbiauti.

Šaltinis: "The Washington Post"

2013.05.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *