Didžioji Britanija parduoda ginklus režimams, kuriuos vadina represiniais


„Didžiosios Britanijos vyriausybė išdavė daugiau kai 3 tūkst. licencijų kariniams ir žvalgybos įrenginiams eksportuoti už 12,3 mlrd. svarų sumą į šalis, kurios įrašytos į jos oficialų valstybių – žmogaus teisių pažeidėjų – sąrašą, rašo "The Independent" korespondentas Kimas Sengupta.

Sandėrių mastai ir detalės išaiškėjo po parlamento deputatų komiteto ekspertizės, kai buvo atskleista ir tai, kad strategiškai kontroliuojamos prekės buvo siunčiamos į Iraną, Kiniją, Šri Lanką, Rusiją, Baltarusiją ir Zimbabvę, perduoda laikraštis.

„Yra net trys veikiantys kontraktai su Sirija nepaisant to, kad Didžioji Britanija aprūpina amunicija sukilėlius, kovojančius prieš Asado režimą, ir svarsto klausimą dėl ginklų tiekimo jiems“, – sakoma straipsnyje. Aptikti taip pat 57 kontraktai su Argentina, kuri konfliktuoja su Britanija dėl Folklendo salų, pabrėžia autorius.

Parlamento Ginklų eksporto kontrolės komiteto pranešime nurodyta, kad 271-oje Rusijai išduotoje eksporto licencijoje šalia biotechnologinių įrenginių, snaiperių šautuvų, lazerinių ginklų sistemų, naktinio regėjimo prietaisų ir bepilotinių skraidymo aparatų (dronų) figūruoja daugybė kriptografinių prietaisų, patikslina laikraštis.

Daugiausia licencijų ginklų tiekėjai turi Kinijai: 1163 licencijos už 1,8 mlrd. svarų sumą.

Parlamentarai pabrėžė, kad Argentinos užsienio reikalų ministras neseniai pareiškė nemanąs, „jog reikės dar 20 metų“, kad vėl užimtų salas.

„Iš 27 valstybių, figūruojančių Didžiosios Britanijos Užsienio reikalų ministerijos sąraše, kuriose pažeidinėjamos žmogaus teisės, tik dvi – Šiaurės Korėja ir Pietų Sudanas – neturi tokių kontraktų“, – rašo K.Sengupta.

„Komiteto pirmininkas ir buvęs gynybos ministras Džonas Stenlis pareiškė, kad jis priėmė sprendimą atlikti licencijų ginklų eksportui patikrinimą po to, kai URM pradėjo spausdinti ataskaitas apie žmogaus teisių padėtį“, – sakoma straipsnyje.

„Kai aš pirmą kartą kreipiausi į Vinsą Keiblą (inovacijų, verslo ir profesinio lavinimo ministrą), pagalvojau, kad gal kažkas apsiriko su nuliais“, – pasakė Dž.Stenlis apie kontraktų sumas.

„Vyriausybė turi pripažinti, kad esama vidinio prieštaravimo tarp aktyvios paramos ginklų eksportui autoritariniams režimams ir tuo pačiu metu griežtos kritikos už tai, kad jie nepaiso žmogaus teisių“, – pareiškė politikas.

Šaltinis: The Independent

2013.07.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *