Dokumentų nutekėjimas: Hacking Team pardavinėjo technologijas Rusijos koncernui iš sankcijinio sąrašo


Iš “odiozinės“ italų kompanijos Hacking Team dokumentacijos, praėjusį savaitgalį patekusios į viešumą dėl programišių atakos, aiškėja, kad, „galimas dalykas, kompanija pažeidė Europos Sąjungos įvestas sankcijas“, sudariusi kontraktą su Rusijos karinės radiolokacinės įrangos gamintoja Kvant, rašo Buzzfeed žurnalistai.

Hacking Team, kurios biuras įsikūręs Milane, ruošia servisus sekimui internete, sakoma straipsnyje, taip pat ir „įsilaužimams į užšifruotus failus ir laiškus, Skype skambučių pasiklausymams, pašalintų mikrofonų bei kamerų pajungimui (?)“. Tarp kompanijos klientų dominuoja vyriausybės ir teisėsaugos institucijos, ir „iš tokių represinio režimo šalių, kaip Egiptas, Sudanas ir Uzbekistanas“, rašo autoriai, nors anksčiau kompanija tvirtino, kad „savanoriškai derina savo veiksmus su JAV, ES ir NATO juodaisiais sąrašais“, tai yra „represiniams režimams“ technologijų netiekia.

Įmonė Kvant, priklausanti valstybinei korporacijai Rostech, yra Didžiajame Novgorode ir „susijusi su artimu Vladimiro Putino bendražygiu“ Sergejumi Čemezovu, rašo publikacijos autoriai. Pirmasis Kvanto kontaktas su Hacking Team datuojamas 2011 metais, o bendra tiekimo vertė, Buzzfeed duomenimis, viršijo 451 tūkst. dolerių. Paskutinį kartą pinigai buvo mokėti (2014 metų) lapkričio 30 dieną, t. y. praėjus mėnesiui po to, kai Europos Sąjunga uždraudė pardavinėti Rusijos kompanijoms „dvejopos paskirties“ technologijas, kurios gali būti panaudojamos ir kariniams tikslams. Autoriai daro išvadą, kad todėl galima kalbėti apie sankcijų režimo pažeidimą.

„Dvejopos paskirties“ technologijų sąrašą ir tokių technologijų tiekimo „šalims, kur žmogaus teisių reikalai prasti“ derinimo procedūrą reglamentuoja Vasenaro susitarimas – tarptautinis susitarimas, kurį pasirašė 41 šalis, įskaitant Italiją, nurodo Buzzfeed. „Dvejopos paskirties“ technologijų pardavimą organizacijoms, susijusioms su Rusijos armija, visiškai draudžia sankcijų, kurias ES įvedė Rusijai ryšium su įvykiais Ukrainoje, sąlygos.

Atskiri apribojimai buvo skirti Čemezovui (jam uždrausta įvažiuoti į ES šalis, o jo aktyvai Sąjungos teritorijoje įšaldyti) ir Rostech, kuriam Amerikos sankcijos neleidžia imti kreditų ilgesiam laikotarpiui nei 30-čiai dienų.

Hacking Team dokumentuose žurnalistai aptiko užrašą, kad savo rusiškojo kontragento kompanija „oficialiai neremia“, nors Kvant ir yra jos klientų sąraše, sakoma straipsnyje.

Informacijos šaltinis: BuzzFeed

2015.08.19; 14:31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *