Donaldas Trumpas gali tapti pavojingas Rusijai


Michael Tuman / Die Zeit

„Rusija ir JAV iš tiesų viena su kita labai panašios. Vienas iš pavyzdžių – vienodas imperinis požiūris į pasaulį ir patologinis egoizmas. Naujas panašumas – panašūs valdymo stiliai. Vladimirui Putinui, padariusiam nenuspėjamumą savo išskirtiniu bruožu, atsirado konkurentas – Donaldas Trumpas, kuris stebina Rusijos vadovybę naujais išsišokimais“, – rašo Vokietijos laikraščio Die Zeit apžvalgininkas Michaelis Tumanas apie Donaldo Trumpo spaudos sekretoriaus Šono Spaiserio neseniai paskelbtą reikalavimą grąžinti Krymą Ukrainai.

Išsyk po to Maskvos URM-jos atstovė Marija Zacharova atsakė, kad jo negrąžins.

„Šalys apsikeitė replikomis gana dirgliu tonu, trintys taip pat padažnėjo, o Maskvos nusivylimas Donaldu Trumpu toks akivaizdus, kad vargu ar daugelio pranašauta didelė draugystė gali tapti realybe“, – pabrėžia autorius. Žurnalistas primena, jog dar neseniai daugelis Kremliaus patarėjų, tokių kaip Sergejus Karaganovas, pranašavo, kad daugelis Maskvos ir Vašingtono problemų bus išspręstos, ar tai būtų Sirija, ar Irakas, terorizmas ar Ukraina. Įvairiose diskusijose analitikai piešė viliojantį vaizdelį – chaosą Europoje, NATO žlugimą ir tai, kad supervalstybės susitars.

„Bet dabar metas grįžti į Rusijos ir Amerikos santykių realybę. Rusijos „numylėtojo Trumpo“ kultas pasirodė esąs iliuzija“, – tęsia Tumanas. Visiškai blaiviai į naują JAV vadovybę žvelgia Maskvos Karnegio centro vadovas Dmitrijus Treninas. Ne taip seniai jis pareiškė, kad Trumpas likvidavo karinio paaštrėjimo tarp Rusijos ir JAV tikimybę. Bet tuo pačiu metu Treninas netiki ilgalaikiu šalių suartėjimu: „Jeigu viskas klostysis gerai, jos konkuruos saikingai. Bet jokios naujos Jaltos ar kokio Helsinkio nebus!“

Trenino versijos naudai byloja daug kas: „Nūdienos pasaulyje JAV ir Rusiją, tiesą sakant, sieja ne tiek jau daug dalykų. Pavyzdžiui, teroro grėsmė Rusijai atrodo visiškai kitaip, nei Amerikai. Trumpas, uždrausdamas musulmonams įvažiavimą, pasirenka vienokius kelius, o Putinas su savuoju Asado aljansu – kitokius. (…) Maskva ir Vašingtonas taip pat turi visiškai kitokius interesus Europoje, Artimuosiuose ir Viduriniuosiuose Rytuose, Irane, Afrikoje, Ramiojo vandenyno regione ir pirmiausia Kinijoje. Tuo labiau, kad Rusija ir JAV ne tiek jau daug gali duoti viena kitai: prekybos praktiškai nėra, be to, abi šalys sėdi ant branduolinių ginklų kalno, tais ginklais jos gal paversti viena kitą dulkėmis“.

„Staigus Maiklo Flino kritimas rusams parodė, kaip greitai gali pasikeisti situacija. Arba, kaip sako Treninas, Trumpas geba akimirksniu atsisakyti dalykų, kurie nuostolingi. Ir šiandien tai Flinas, o rytoj jo vietą gali užimti Rusija“. Štai kuo ir skiriasi Putino ir Trumpo nenuspėjamumas: jeigu pirmajam tai taktika, tai antrajam – charakterio bruožas. Dėl to Trumpas ir yra pavojingas ne tik Europai, bet ir Rusijai. Ir pastarajai net gerokai labiau“, – apibendrina Tumanas.

Informacijos šaltinis: Die Zeit leidinys.

2017.03.15; 06:18

print