Džonas Gilmoras – rašytojas, dailininkas ir šnipas


Džoną Gilmorą galima laikyti meninių polinkių turinčia asmenybe. Jis buvo ir rašytojas, ir dailininkas, ir tuo pačiu šnipas, slapta tarnavęs sovietams.

Tikroji jo pavardė – Villis Hiršas. Gimė Vokietijoje, bet 14-os metų nukeliavo į Jungtines Amerikos Valstijas pas giminaičius.

Džonas Gilmoras anksti pradėjo rašyti ir užsidirbdavo kaip autorius ir dailininkas apipavidalintojas žurnaluose “Colliers” ir “Saturday evening post”, pardavinėjo piešinius žurnalui “Life”, dalyvavo leidžiant knygas „Niujorkas, Niujorkas“ (New York, New York) ir „Stebuklingas miestas“ (City of Magic).

1936 metais Dž.Gilmoras, tada dirbęs žurnale „Soviet Rasha Today“, nuvyko komandiruotėn į SSSR. Grįžęs į JAV jis sovietų karinės žvalgybos (GRU) pavedimu pradėjo rinkti fotografijų iš oro duomenis. Tam tikslui Dž.Gilmoras užverbavo keletą žmonių, iš kurių, tiesa, du buvo dvigubi agentai ir pranešė apie jį FTB.

Dž.Gilmoras keletą kartų buvo susitikęs su Igoriu Melechu, sovietų delegacijos JTO bendradarbiu. Po vieno iš tokių susitikimų 1960 metų spalio 23-ąją Dž.Gilmoras buvo suimtas.

Bet nors Federacinis didysis žiuri Čikagoje pateikė jam kaltinimus šnipinėjimu, Dž.Gilmoras nebuvo teisiamas, nes I.Melechas buvo paleistas su sąlyga, kad jis nedelsiant išvyks iš JAV. Dž.Gilmorą amerikiečiai irgi buvo priversti paleisti, ir 1961 metų liepos 21 jis su šeima išvyko į Vokietiją, o iš ten persikėlė į Čekoslovakiją, kur ir pasiliko.

Dž.Gilmaro išlaisvinimas tapo sudėtingos pasikeitimo operacijos dalis, po kurios buvo grąžinti į JAV du lakūnai, likę gyvi po to, kai jų lėktuvą numušė sovietų naikintuvas 1960 metų liepos 1 dieną.

2013.02.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *