Europos Sąjungos milijonai – nelegaliai gamyklai?


Prieš keletą savaičių visuomenės aktualijų portale www.slaptai.lt pasirodė videodiskusija „Margavos kaimo žmonės nenori gyventi vamzdžių gamyklos pašonėje“. Joje dalyvavo Visuomeninės piliečių sąjungos pirmininkė Violeta Anankienė, aktyviai dalyvaujanti ir Jungtinio demokratinio judėjimo veikloje, Visuomeninės piliečių sąjungos Margavos skyriaus vadovė Rūta Varankienė ir Margavos kaimo gyventojas, architektas Kęstutis Statkevičius. Jie kalbėjo apie Margavos kaimo, esančio netoli Kauno, gyventojus palietusias problemas, kai prieš porą metų čia buvo įrengta, jų manymu, nelegali gamykla. Šioje gamykloje buvo pradėti gaminti plastikiniai vamzdžiai. Tai sukėlė didelį vietos gyventojų susirūpinimą. Gaminant plastikinius vamzdžius į aplinką patenka nuodingų medžiagų, kenkenčių žmonių sveikatai.

Margaviškių įsitikinimu, statant tą gamyklą buvo pažeisti aplinkosaugos reikalavimai, nes artimiausi gyvenamieji namai atsidūrę tik už keliasdešimties metrų nuo gamyklos teritorijos. Kitose Europos valstybėse, jei tokios gamyklos kuriamos, laikomasi griežtesnių aplinkosaugos reikalavimų. Štai Lenkijoje analogiška plastikinių vamzdžių gamykla pastatyta net už kelių kilometrų nuo artimiausios gyvenvietės.

Šioje skandalingoje istorijoje jau yra svarbių naujienų. Iš Europos Sąjungos lėšų šios gamyklos veiklai skirta didelė suma – 1 milijonas 923 tūkstančiai 916 litų. Kaip galėjo atsitikti, kad tokia didelė suma skirta šiai veiklai finansuoti? Konkretaus atsakymo į šį klausimą vis dar nėra. Visa ši istorija primena korupcinių sandėrių schemas.

Ši gamykla pradėjo kurtis 2008 metų pavasarį. Su jos veikla susijęs verslo magnatas R.Suslavičius ir keli jo partneriai. Konkrečiai: šią veiklą organizuoja kelios bendrovės – daugiausia UAB ,,Viacon Baltic Pipe“ ir UAB „Pilainiai“ . Iki šiol iš ES lėšų buvo gautos nedidelės sumos, o dabar gauta jau didelė ES lėšų suma, siekianti beveik 2 milijonus litų.

Margavos kaimo gyventojai ir juos palaikantys pilietinių judėjimų aktyvistai dėl minėtos gamyklos veiklos kreipėsi į įvairias valstybės institucijas. Buvo kreiptasi ir į Sveikatos apsaugos viceministrą A.Skiką. Deja, šis valstybės pareigūnas niekuo nepadėjo (vėliau A.Skikas pasižymėjo skandalingoje istorijoje – buvo sulaikytas STT pareigūnų, kai buvo įtartas paėmęs 20 tūkstančių litų kyšį). Dar vienas įdomus pavyzdys: Aplinkos ministerijoje darbuojasi kadaise pajūryje garsios gaujos vadeiva, žinomas „Raudonikio“ ir „Karlsono“ pravardėmis. Tokių pavyzdžių yra ir daugiau, plinta ir nepotizmo tendencijos – atsakinguose postuose darbuojasi komunistinės nomenklatūros veikėjų bei kriminalinių lyderių vaikai ir giminaičiai. Valstybės ir visuomenės interesams kenkia ir tai, kad ministerijose bei atsakingose žinybose darbuojasi buvę KGB agentai ir rezervistai, iš esmės talkinantys savo kolegoms, jau tapusiems oligarchais. Bet mūsų šalyje esama ir nemažai sąžiningų pareigūnų. Štai Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos vyriausioji specialistė E.Šniuolienė aktyviai dalyvavo aiškinantis, ar teisėtai dirba Margavos kaime įsikūrusi gamykla.

Tai, kad korupcijai klestėti padeda netobuli įstatymai, yra tiesa. Teiginys, jog „tikrieji mafijos krikštatėviai yra idiotiški valdžių įstatymai“ – tikslus korupcijos ir kriminalinių tendencijų versle bei politikoje įsigalėjimo apibūdinimas. Bet Lietuvoje paplitęs ir jau priimtų pakankamai gerų įstatymų nesilaikymas. Europos Sąjungos lėšos masina įvairius korumpuotus veikėjus – oligarchus, abejotinos reputacijos verslo magnatus, korumpuotus politikus ir pareigūnus. Visi jie yra pasiryžę atsiriekti sau po gerą gabalą iš didelio „Europos lėšų pyrago“. Ar pavyks apginti mūsų valstybės bei piliečių interesus ir pažaboti tokią veiklą, priklausys tiek nuo sąžiningų valdžios pareigūnų ryžto, tiek nuo mūsų krašte veikiančių pilietinių judėjimų ir sąžiningų iniciatyvių piliečių valios.

2010.03.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *