Etikos sargai: žurnalistika ir viešųjų ryšių veikla vienu metu – nesuderinami


Žurnalistika ir PR vienu metu – nesuderinami. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę su jauna žurnaliste kalbėjomės apie žurnalistų etiką ir jai prisipažinau, kad dirbdamas kurį laiką ministerijoje kaip viešųjų ryšių specialistas ir tuo pačiu vesdamas televizijos ir radijo laidas jaučiau nuolatinį vidinį interesų konfliktą.

O Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija gruodžio 13 dieną dar kartą patvirtino, kad toks skirtingų veiklų derinimas yra principinis Etikos kodekso pažeidimas.

Kaune veikiantis politikas, socialdemokratas Kęstutis Kriščiūnas pasiskundė žurnalistų ir leidėjų etikos sargams dėl ELTOS korespondentės Birutės Mačienės darbo VŠĮ Kauno Raudonojo kryžiaus klinikinėje ligoninėje ir jos kaip žurnalistės pateikiamos informacijos objektyvumo.

K. Kriščiūnas komisijos prašė atsakyti į klausimą, ar toks darbų derinamas nepažeidžia Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso, ar ELTOS pateikiamą informaciją apie Kauno dviejų ligoninių sujungimą galima laikyti objektyvia ir nešališka. Be to, skundo autorius dar paprašė įvertinti ir ELTOS publikacijas „Alytaus policija apklausia Kauno miesto politikus (www.delfi.lt, 2010-08-12) ir „Teismas dar kartą panaikino kliūtis pradėti dviejų Kauno ligoninių sujungimą“ (www.lrytas.lt, 2010-08-16).

Komisija nusprendė, kad naujienų agentūros ELTA korespondentė B. Mačienė, dirbdama vienu metu ir žurnaliste, ir VŠĮ Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninė viešųjų ryšių ir personalo vadybininke, pažeidžia Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 25 straipsnio nuostatas. Minėtame straipsnyje labai griežtai pasakyta, kad “vykdydamas savo veiklą žurnalistas neturi teisės prisiimti jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui.”

Išvada paprasta – žurnalistas turi aiškiai rinktis, kuriai profesijai jis teikia prioritetą. Jei renkasi viešųjų ryšių veiklą, žurnalistika bent jau kurį laiką lieka nuošalyje. Na o pasirinkus žurnalisto profesiją, tenka atsisakyti pagundos papildomai uždarbiauti viešųjų ryšių srityje.

Beje, man vis kildavo klausimas, kaip pavyksta suderinti panašias pareigas kai kuriems sporto žurnalistams? Štai VšĮ LKF reklamos ir paslaugų biuro leidžiamame žurnale “Mūsų krepšinis” bendradarbiauja Linas Kunigėlis, kuris dažnai ir krepšinio rungtynes komentuoja. Tačiau Linas yra ir Lietuvos vyrų rinktinės atstovas spaudai. Tai klausimas gali bet kam kilti labai paprastas – ar jis objektyviai gali kalbėti apie atstovaujamą rinktinę?

Beje, viename savo straipsnyje dar 2006 metais Liną labai įdomiai pristatė kolegė Dovilė Kamarauskienė:

“Jis savas sporto ir pramogų verslo pasaulyje, žaidžia krepšinį ir futbolą. Visada susitvardantis ir pasižymintis subtiliu humoro jausmu sporto žurnalistas bei komentatorius kol kas išvengė populiarumą lydinčio dėmesio ir gandų. Galbūt todėl, kad viešai jis kalba ne apie viską. Asmeninio gyvenimo viešinimas 34 metų vyrui yra tabu. Tai Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės atstovas spaudai Linas Kunigėlis.”

Nuotraukoje: Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, šio komentaro autorius.

www.dainius.org

2010.12.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.