Europa privalo prisiimti atsakomybę už savo saugumą


Europos laukia sudėtingi metai, įtakingiems užsienio politikos, saugumo ir gynybos ekspertams sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė. 


Lietuvos Respublikos prezidentė Dalios Grybauskaitės susitikimas su „Snow meeting“ dalyviais. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Susitikusi su „Sniego susitikimo“ dalyviais, šalies vadovė pabrėžė, kad šiuo metu gilėjant tarpusavio susiskaldymo tendencijoms ir silpnėjant transatlantiniam ryšiui, Europa privalo imtis atsakomybės už savo gynybą kartu išlaikant NATO vienybę. Jos teigimu, būtina galingiausią pasaulyje aljansą reformuoti, reaguojant į besikeičiančias grėsmes.

Pasak prezidentės, bet koks vakuumas ir lyderystės trūkumas atveria agresoriui laisvą kelią tęsti agresiją bei destabilizuoti tarptautinę padėtį, todėl, tvirtino ji, kiekvienos NATO sąjungininkės tvirta valia gintis, nuoseklus Aljanso atsako į konvencines ir hibridines grėsmes stiprinimas yra geriausias atgrasymas.

Šalies vadovės manymu, sustiprintas Europos bendradarbiavimas gynybos srityje gali sukurti pridėtinę vertę. Todėl, tvirtino ji, Europa neturi bijoti prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą ir nuosekliai didinti gynybos finansavimą.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad Europos laukia sudėtingi metai – vis dar tvyro neaiškumas dėl „Brexito“, prieš artėjančius Europos Parlamento rinkimus jaučiamas populistinių jėgų stiprėjimas, ES šalys pradėjo ilgas ir sunkias derybas dėl naujojo ES daugiamečio biudžeto. Todėl, anot jos, labai svarbu ieškoti ES šalis vienijančių, o ne skiriančių veiksnių ir išsaugoti ilgametę, dešimtmečius saugumą ir gerovę Senajame žemyne užtikrinusią geopolitinę sanklodą.

Valstybės vadovė akcentavo, kad sutelkta tęstinė Vakarų parama Ukrainai yra Lietuvos, regiono ir visos Europos saugumo garantas. D. Grybauskaitė pabrėžia, kad šalys prieš Ukrainą vykdančios agresiją privalo sulaukti atsako, nes kitu atveju, tvirtino ji, bus ir toliau pažeidinėjama tarptautinė teisė, pasinaudojant Vakarų dvejojimu ir lyderystės trūkumu.

Tarp susitikime su prezidente dalyvavusių „Sniego susitikimo“ dalyvių – buvęs JAV pajėgų Europoje vadas generolas Benas Hodgesas, žymus žurnalistas Edwardas Lucasas, knygos „Merkel fenomenas“ autorė Judy Dempsey ir kiti garsūs analitikai. 

„Sniego susitikimas“ yra neformalus saugumo politikos ekspertų susitikimas, kuriame aptariami pagrindiniai transatlantinei bendruomenei kylantys iššūkiai ir atsakas į juos. Šiemet dvyliktąjį kartą organizuojamas renginys vyks sausio 10-11 dienomis. Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas „Sniego susitikime“ dalyvaus pirmą kartą. Pastarąjį kartą P. Klimkinas Lietuvoje lankėsi su darbo vizitu 2017 metais.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.11; 09:30

print