Filmuota medžiaga parlamentarams nebus parodyta


Parlamentarai filmuotos dukros perdavimo Laimutei Stankūnaitei medžiagos tikriausiai nepamatys. Gegužės 17-osios įvykius įamžinusi antstolė Sonata Vaicekauskienė vaizdo įrašo jiems duoti neketina, nes šie įrašai – ikiteisminio tyrimo medžiaga, praneša LNK „Žinios“. Parlamentaras Naglis Puteikis teigia, kad šie pareiškimai neatitinka įstatymų, todėl klaidina visuomenę.

Seimo komisija buvusią mergaitės globėją, Drąsiaus Kedžio seserį Neringą Venckienę apklausė jau du kartus, apklaus ir trečią kartą. Teisėja parlamentarams tvirtina, kad daugelį jai metamų kaltinimų paneigtų filmuota mergaitės perdavimo L. Stankūnaitei medžiaga. Tad komisija paprašė Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių institucijų, prokurorų ir antstolės, kad ją pateiktų iki rytojaus.

Vidaus reikalų ministras komisijai medžiagos duoti nesirengia. Anot A.Meliano, priimti tokį sprendimą yra antstolės kompetencija. S.Vaicekauskienė tikina, kad filmuotos medžiagos parlamentarams duoti ir nenori, ir negali, nes vyksta keli ikiteisminiai tyrimai prokuratūrose. Anstolė teigia, kad  buvo apklausta kaip liudininkė ir pasirašė pasižadėjimą nepasakoti apie tos dienos įvykius ir neviešinti filmuotos medžiagos.

Komisijos pirmininkas Evaldas Jurkevičius sako, kad Seimo narių neįtikino tokie argumentai, jie tebemano, kad svarbu pamatyti įrašą: „[…] šitoje vietoje vaizdo medžiaga yra aktuali šiandieną ir visi komisijos nariai už medžiagą balsavo vienbalsiai“, – teigia LNK „Žinių“ cituojamas E. Jurkevičius.

N. Venckienė teigia, kad jai keliama kvazi byla, t. y. kaltinimai neturi jokio pagrindo. „Kam ir kodėl reikia kvazi bylos? Atsakymas labai aiškus. Kad mane sugniuždytų, nutildytų, ko lig šiol nepasisekė padaryti. Kvazi bylos kuriamos, kai nėra realaus pagrindo tikriems kaltinimams. Kai tas, kurį reikia apkaltinti, tam ,,nepasiduoda“ – neima kyšių, tiksliai ir preciziškai išsprendžia visas bylas“, – komisijai teigė teisėja.

Parlamentinės komisijos narys Naglis Puteikis teigia, kad kiti komisijos nariai nenori reaguoti į viešus pareigūnų pareiškimus, kad jie Seimo komisijai jokios video medžiagos neduos.

„Pasiūliau sureaguoti į vakarykščius antstolės S.Vaicekauskienės, vidaus reikalų ministro A. Meliano ir prokuroro Z. Radišausko pareiškimus per LNK ir delfi portalą, kad jie video medžiagos neduos. Melianas nurodė, kad šiuo atveju policija klausys tik antstolės, pastaroji pareiškė, kad nenori duoti, o prokuroras argumentavo tuo, kad pagal generalinės prokuratūros rekomendacijas Seimo nariams nenumatyta pateikti ikiteisminio tyrimo duomenų (jis tyčia klaidina, nes Seimo laikinųjų komisijų įstatymas nustato priešingai)“, – teigia N. Puteikis.

Anot parlamentaro, komisijos nariai nesutiko su jo pasiūlymu kreiptis į Vyriausybę, kad pastroji įpareigotų Melianą, Antstolių rūmus ir antstolę, ikiteisminio tyrimo teisėją ir prokurorą pateikti tą video medžiagą.

„Tada pateikiau kompromisinį pasiūlymą – viešu pareiškimu konstatuoti, kad tų pareigūnų vieši komentarai neatitinka įstatymų ir yra nekorektiški. Tačiau už tokį pasiūlymą balsavome tik trise- Kupčinskas, Puteikis ir Ramonas. Kiti 7 nesutiko: Zasčiurinskas, Lementauskas, Ručys, Sabatauskas, Kuodytė, Jurkevičius ir Stirblytė. Du nariai – Juozapaitis ir Šedbaras šiandien nedalyvauja“, – savo facebook paskyroje rašo N. Puteikis.

XXX

Generalinė prokuratūra praneša, kad Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos prašymu pateiks 2010 m. lapkričio 17 d. vaizdo ir garso įrašus, antstolės patvarkymus, teismo sprendimus. Šie įrašai ir dokumentai – ikiteisminio tyrimo duomenys, tačiau jie nepatenka į duomenų, kuriuos skelbti draudžia įstatymas, ratą, t. y. jie nepriskirtini prie neskelbtinų ikiteisminio tyrimo duomenų. Tuo pačiu prokurorai atkreipia dėmesį, kad ikiteisminio tyrimo duomenys gali būti paskelbiami tik Seimo laikinosios tyrimo komisijos nariams uždariame posėdyje.

Tuo tarpu Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos prašomi pateikti 2012 m. gegužės 17 d. vaizdo ir garso įrašai buvo išreikalauti baudžiamojo proceso įstatymo nustatyta tvarka. Išreikalauti įrašai – ikiteisminio tyrimo duomenys, kuriuose užfiksuota informacija apie mažametę. Skelbti tokius duomenis draudžia įstatymas, rašoma prokuratūros pranešime spaudai.

Dėl būtinybės garantuoti tinkamą vaiko teisių apsaugą, Lietuvos Respublikos Baudžiamojo proceso kodekso 177 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad duomenys apie nepilnamečius įtariamuosius ir nukentėjusiuosius negali būti skelbiami jokiais atvejais. Taigi, tyrimo duomenys, kuriuose užfiksuota informacija apie nepilnamečius įtariamuosius ir nukentėjusiuosius, priskirtini prie neskelbtinų ikiteisminio tyrimo duomenų.

Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos prašomi pateikti 2012-05-17 vaizdo ir garso įrašai, kuriuose užfiksuota informacija apie mažametę, priskirtini prie neskelbtinų ikiteisminio tyrimo duomenų, todėl nėra pagrindo pateikti juos Seimo laikinajai tyrimo komisijai. Tokią poziciją dėl nurodytų vaizdo ir garso įrašų pateikimo pareiškė ikiteisminius tyrimus organizuojantys ir jam vadovaujantys prokurorai.

Nuotraukoje: teisėja Neringa Venckienė ir iš jos kaip globėjos brutaliu būdu atimta brolio dukrelė.

www.vtv.lt

2012.06.18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.