Gargžduose pasiekta pergalė: šiukšlių deginimo nebus


Lapkričio 25-ąją prie Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos pastato susirinkę mitinguotojai pasiekė pergalę: įmonė “Realco” nebegalės Dumpiuose statyti šiukšlių deginimo gamyklos, nes rajono taryba tokiai ūkinei veiklai Klaipėdos rajono teritorijoje pasakė NE.

Balsavime dalyvaujant 24 tarybos nariams iš esančių 25 narių 22 tarybos nariai pasisakė prieš šiukšlių deginimą, pritariančiųjų iš viso nebuvo, susilaikė 2 tarybos nariai.

Mitinge dalyvavę Gedminų, Aukštkiemių, Dovilų, Ketvergių ir kitų kaimų bendruomenių atstovai bei nevyriausybinių organizacijų delegatai iš Klaipėdos (iš viso daugiau nei 90 žmonių) garsiai skanduodami “ačiū, ačiū” išreiškė savo dėkingumą valdžios atstovams, apgynusiems viešąjį interesą – gyventojų sveikatą bei švarią gamtą.

Mitinguotojai pasisakė už medienos kūrenimą bei šiukšlių rūšiavimą, kas duotų daug kartų daugiau darbo vietų bei atpigintų šilumos kainą ir šiukšlių surinkimo mokestį. Susirinkusieji vardino argumentus prieš atliekų deginimą: Aplinkos ministerijos duomenimis, šiukšlių deginimas yra iki trijų kartų brangesnis nei šiukšlių tvarkymo ir saugojimo po išrūšiavimo sąvartynuose būdai. Tuo tarpu šiukšlių deginimas yra primityviausias ir labai pasenęs atliekų tvarkymo būdas.

Įmonė “Realco” ketino statyti rajone jėgainę, kuri degintų per metus 150 tūkst. tonų nerūšiuotų šiukšlių, iš jų – 22 tūkst. tonų plastiko. Susidarytų 7 tūkst. tonų labai pavojingų pelenų, kuriuos tektų išvežti į Vokietiją arba Švediją, nes Lietuvoje nėra sąlygų tokių deginimo atliekų saugojimui.

Už kelių kilometrų nuo šios REALCO planuotos įmonės Klaipėdos miesto teritorijoje Laisvojoje ekonominėje zonoje kita įmonė “Fortum“ ketina statyti analogišką šiukšlių deginimo gamyklą. Šiai praeitą mėnesį sutikimą davė Klaipėdos miesto taryba, patvirtindama detalųjį planą. Vyraujantys vėjai teršalus neštų daugiau į rajono, nei į uostamiesčio pusę.

“Žmonių sveikata yra svarbiausia”, – dar balsuodami prieš šiukšlių deginimą kalbėjo rajono politikai. Mitingo dalyviai kaltino Klaipėdos miesto vadovus tuo, kad jie yra valdomi tik pinigų ir galvoja tik apie ekonominę naudą, nepaisydami nei žmonių sveikatos, nei kurortinių vietovių gamtos.

Todėl Klaipėdos rajono taryba nutarė vienytis su Klaipėdos miesto organizacijomis ir kartu rinkti parašus prieš “Fortum“ jėgainės statybą Klaipėdos Laisvojoje ekonominėjee zonoje.

Taip pat nutarta kreiptis į teismą siekiant panaikinti Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos patvirtintą “Fortum“ jėgainės detalųjį planą.

Trys Klaipėdos m.savivaldybės tarybos nariai, vadovaujami Naglio Puteikio, kreipėsi į Klaipėdos apylinkės teismą, prašydami panaikinti Klaipėdos apygardos prokuratūros sprendimą nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl aplinkosaugininkų veiksmų leidžiant deginti šiukšles Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje. Tarybos nariai mano, kad Aplinkos ministerijos pareigūnai galimai aplaidžiai atliko pareigas, nes pažeidė įstatymų reikalavimus, draudžiančius LEZe kurtis įmonėms, kurios kenksmingai veikia aplinką. Pareiškėjai taip pat teigia, kad pažeistos Teritorijų planavimo įstatymo nuostatos, nes praleista privaloma svarstymo su visuomene stadija.

2010.11.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *