Garis Kasparovas: “Barako Obamos “perkrovimas” – tai katastrofa”


Kalbėdamasis su “The Daily Beast” žurnalistu Eli Leiku buvęs pasaulio šachmatų čempionas, nūnai aktyviai politikoje dalyvaujantis Garis Kasparovas piktai kritikavo JAV prezidento politiką Rusijos atžvilgiu.

Barako Obamos politiką žymusis šachmatininkas pavadino katastrofa ir pridūrė, kad būsimieji rinkimai Rusijoje tebus akivaizdus farsas. Garis Kasparovas negailėjo karčių priekaištų ir Džordžui Bušui bei Kondolizai Rais. Eksčempiono G.Kasparovo tvirtinimu, amerikiečiai ir europiečiai daro Rusijai “meškos paslaugą”, kai į rinkimus atsiunčia savo stebėtojus.

Tarptautiniai stebėtojai Vladimirui Putinui reikalingi kaip priedanga, kuria jis pridengs rinkimines intrigas ir klastotes. Juk V.Putinas iš naivių tarptautinių stebėtojų išgaus viską, ko tik panorės. Rinkimai Rusijoje – šlykštus farsas. Save gerbiantys Vakarų politikai neturėtų dalyvauti “rusiškame farse ir juo labiau – jo gerbti”.

Pasak G.Kasparovo, B.Obamos peršamas “perkrovimas” buvo paremtas tuo, kad Dmitrijus Medvedevas – savarankiška, principinga politinė figūra. Bet šiandien akivaizdu, kad D.Medvedevas tikrai nėra savarankiška politinė figūra. Žodžiu, Vašingtonui dera kurti naują bendradarbiavimo su Rusija strategiją.

Rusijos politikoje aktyviai dalyvaujantis G.Kasparovas prisipažino, kad už specifinę nuomonę jo nemėgsta tiek Maskvoje, tiek Vašingtone. Nors daug kur G.Kasparovas pasirodė esąs teisus. Taigi kai kurie analitikai iš B.Obamos administracijos jau irgi sutinka, kad jų įgyvendinama politika nė kiek nesustabdė degradacijos procesų Rusijoje, kai “kalbama apie demokratiją, žmogaus teises ir įstatymo viršenybę”. Šitaip rašoma leidinyje “The Daily Beast”.

Nesėkmę bendraudamas su Rusija B.Obama patyrė dar ir dėl to, kad turėjo ne itin linksmą Džordžo Bušo administracijos palikimą.  Dž.Bušas kadaise elgėsi taip, tarsi nepastebėtų V.Putino asmens kulto, diktatoriškų užmačių ir demokratinių pažeidimų. Dž.Bušas naiviai manė, kad Rusijos prezidentas, matydamas oficialiojo Vašingtono reveransus bei nuolaidas, padės amerikiečiams nelengvoje jų kovoje su terorizmu. Ir skaudžiai apsiriko.

Beje, buvusių JAV prezidento administracijos pareigūnų memuarai, G.Kasparovo manymu, teisingai apibūdina diktatorišką V.Putino asmenybę. Klaida buvo tik ta, kad amerikiečiai V.Putinui atlapaširdiškai pademonstravo savo silpnumą. Pirmieji V.Putino ir Dž.Bušo susitikimai Rusijos prezidentui pademonstravo, kad Vakarai – silpnučiukai. Nei Amerika, nei Europa jau seniai neturi stipraus lyderio, kuris pajėgtų atsispirti Kremliaus spaudimui ir Kremliaus klastoms. Jei praėjusiame šimtmetyje kaip bauginimo ir spaudimo priemonė buvo naudojami tankai ir raketos, tai šiandien Rusija šantažui sėkmingai panaudoja bankus ir pinigus.

Duodamas interviu minėtam leidiniui G.Kasparovas pabrėžė, kad neabejotinai pritaria vadinamojo “Magnickio sąrašo” sudarymui. Sąrašas būtinas: visiems rusų valdininkams ir pareigūnams, kurie kalti dėl teisininko, korupcines bylas tyrusio Sergėjaus Magnickio mirties Rusijos kalėjime, neturi būti leidžiama įvažiuoti nei į JAV, nei į Europą.

G.Kasparovas įtikinamai paaiškino, kodėl Kremlius aršiai gina kiekvieną saviškį, kuris Vakaruose įtrauktas į “juoduosius sąrašus”. Esą Kremlius suvokia, kad jei atiduos bent vieną saviškį, gali sugriūti visa piramidė, paremta mafijos dėsniais, kai kiekvienas mafijos narys asmeniškai ir neginčijamai paklūsta mafijos bosui. Tačiau už mafijos klano narių klusnumą bei lojalumą mafijos bosas privalo atsidėkoti … gindamas kiekvieną ištikimą mafijos klano narį.

G.Kasparovas taip pat įrodinėjo, jog Rusijos negalima šiaip sau priimti į autoritetingas, garbingas tarptautines organizacijas. Vienas iš reikalavimų Rusijai turėtų būti bent jau toks: pirmiausia sureguliuokite karinį konfliktą su Gruzija.

Naujojo Amerikos ambasadoriaus Maskvoje kandidatūrą G.Kasparovas vertina teigiamai. Ponas Maiklas Makfolas, pasak G.Kasparovo, tai tas politikas, kuris neturi rožinių iliuzijų dėl V.Putino. G.Kasparovas prisipažino gerai asmeniškai pažįstantis poną M.Makfolą. Tai pati geriausia kandidatūra, kurią gali pasiūlyti dabartinė B.Obamos administracija.

Nuotraukoje: buvęs pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas, nūnai aktyviai dalyvaujantis Rusijos politikoje.

Šaltinis: Eli Leiko straipsnis iš “The Daily Beast”.

2011.11.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *