Gruzijoje suimtas perversmo organizavimu įtariamas parlamentaras


Gruzijos policija šią savaitę sulaikė buvusį parlamentarą Valerijų Gelbachianį. Parlamentaras kaltinamas perversmo organizavimu prieš ketverius metus, kai Gruzijoje buvo kilusi rimta politinė ir ekonominė krizė. Šią žinią išplatino oficiali Gruzijos VRM vadovybė.

Buvusiam parlamento nariui V.Gelbachianiui inkriminuojamas priekaištas rengus sąmokslą jėga nuversti teisėtą šalies vyriausybę. Šie V.Gelbachianio veiksmai buvo slapta nufilmuoti Gruzijos slaptųjų tarnybų. Nufilmuotoje medžiagoje užfiksuota, kaip aptarinėjami planai išprovokuoti masinius neramumus po Gruzijos prezidento rinkimų 2008-aisiais metais, kai prezidentu Gruzijoje ir vėl tapo ne prorusiškas kandidatas, o provakarietiškųjų pažiūrų Michailas Saakašvilis.

Įdomi detalė: V.Gelbachianis mėgino pabėgti iš Gruzijos. Bet šių metų vasario 21-ąją Gruzijos – Armėnijos pasienyje buvo sulaikytas. Spėjama, kad bėglys ketino patekti į Armėniją, kuri labiau linksta Rusijos pusėn. Kartu su buvusiu parlamentaru sulaikytas ir 19-metis jo sūnus.

Spėjama, kad ponas V.Gelbachianis palaikė glaudžius ryšius su verslo magnatu Badriu Patarkacišviliu, buvusiu Gruzijos turtuoliu. Pastarasis taip pat priskirtas prie tų gruziniškos opozicijos lyderių, kurie pasižymi akivaizdžia neapykanta šiandieniniam provakarietiškam Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui ir 2007-aisiais organizavo gatvių protestus. Dirbtinai surengti gatvių protestai 2007-aisias buvo numalšinti Gruzijos policijos. Vieni politikos apžvalgininkai tvirtina, jog malšinta per daug grubiai. Kiti gi įsitikinę, jog jėgos panaudojimas buvo adekvatus, kadangi neramumai buvo slapta kurstomi ir palaikomi iš Kremliaus. Tiksliau tariant, asmeniškai Vladimiro Putino parėdymu. Mat dabartinis Rusijos premjeras V.Putinas taip pat asmeniškai nekenčia M.Saakašvilio. Net viešai grasino jį pakarsiąs “už vienos vietos”.

Gruzijos slaptosios tarnybos spėja, kad neramumus Gruzijoje iki šiol kursto būtent Kremlius ir Rusijos slaptosios tarnybos. Kitas buvęs artimas B. Patarkacišvilio sąjungininkas bei dabartinis opozicinės Krikščionių demokratų partijos lyderis Georgijus Targamadzė teigia, kad byla prieš V. Gelbachianį yra politiškai motyvuota ir neturi jokio teisinio pagrindo.

Nuotraukoje: valstybinio perversmo organizavimu įtariamas Valerijus Gelbachianis.

Parengta pagal Reuters, Interfaks ir AFP pranešimus.

2012.02.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.