Hilary Klinton viešnagės Pietų Kaukaze ypatumai


JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton tęsė vizitą Pietų Kaukaze – birželio 4 dieną ji lankėsi Armėnijoje, o 5-ąją atvyko į Gruziją.

Batumyje H. Clinton pradėjo JAV ir Gruzijos strateginės partnerystės komisijos sesiją, susitiko su Gruzijos prezidentu Michailu Saakašviliu ir opozicijos atstovais.

Valstybės sekretorė dalyvavo dviejų patrulinių katerių, kurių modernizavimą finansavo JAV, perdavimo Gruzijos pakrančių apsaugos tarnybai ceremonijoje. H. Clinton pažymėjo, kad Vašingtonas padės stiprinti Gruzijos gynybinę galią.

„JAV moko Gruzijos karius geriau vykdyti pakrančių apsaugą ir stebėti oro erdvę. Mes taip pat padėsime modernizuoti sraigtasparnius. Todėl Gruzija taps dar stipresne partnere su geresniais gynybiniais pajėgumais“, – sakė ji.

Birželio 6 dieną H. Clinton lankėsi Azerbaidžane.

Maždaug tuo pačiu metu Armėnijos pajėgos per naują susirėmimą pasienyje nužudė penkis Azerbaidžano karius. Bent jau taip tvirtina oficialusis Baku. Incidentas įvyko JAV valstybės sekretorei Hillary Clinton tęsiant vizitą neramiame Kaukazo regione. Azerbaidžano gynybos ministerija akcentavo, kad susirėmimas kilo „armėnų diversantų grupei pabandžius įsiskverbti į karines nacionalinės armijos pozicijas“ šalies šiaurės vakaruose.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton nedelsiant pareiškė susirūpinimą dėl susirėmimų Armėnijos ir Azerbaidžano pasienyje. Ypač po to, kai per susišaudymą žuvo trys armėnų kariai. Vizito Armėnijoje metu H. Clinton įspėjo, kad susirėmimai „gali išaugti į gerokai didesnį konfliktą“ Kaukaze.

Šiuo metu taikos susitarimui tarp Armėnijos ir Azerbaidžano yra iškilusi grėsmė. „Aš esu labai susirūpinusi dėl šių incidentų ir raginu visas puses, visus veikėjus susilaikyti nuo jėgos grėsmės, – po diskusijų Armėnijos sostinėje Jerevane sakė H. Clinton. – Yra pavojus, kad tai gali išaugti į gerokai didesnį konfliktą, kuris gali būti tragiškas visoms susijusioms pusėms“.

Regionas yra priklausomas ir nuo JAV paramos, todėl Vašingtonas čia turi daug įtakos

Beje, ponia H.Klinton neatmetė tikimybės, jog Rusija artimiausiu metu ir vėl gali pulti Gruziją. Žurnalistams Tbilisyje ji pabrėžė, jog „niekas negali užtikrinti, kad Rusija vėl nepradės karinio konflikto su Gruzija“. Šiuos jos žodžius rodė ir Gruzijos televizijos kanalai. Šio interviu ištraukas pateikė ir JAV valstybės departamentas.

Atsakydama į klausimą, kokios yra garantijos, kad Maskva vėl nepradės karinio konflikto su Tbilisiu, H. Clinton atsakė, kad „neįmanoma duoti šimtaprocentinės garantijos, nes kai kurios šalys elgiasi labai nenuspėjamai arba nuspėjamai, tačiau „blogąja prasme“.

Parengta pagal BBC, ng.ru, civil.ge, AFP, Interfaks pranešimus

Nuotraukoje: JAV valstybės sekretorė Hilary Klinton.

2012.06.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.