Iš žvalgybos enciklopedijos: Dovydas Blošas – pirmasis šnipas parašiutininkas


Dovydas Blošas – vienas pirmųjų pasaulyje žvalgų, pasiųstų į priešo teritoriją su parašiutu. Prasidėjus pirmajam pasauliniam karui Dovydas Blošas užsirašė į 152-ąją Prancūzijos pėstininkų pulką, o po kurio laiko savanoriškai pasisiūlė vykti į užnugarį pas vokiečius kaip slaptasis agentas.

1916-ųjų metų birželį naktį iš 22-os į 23-ąją buvo išmestas su parašiutu okupuotame Elzase ir nusileido maždaug už 20 km nuo savo gimtojo Gubvilerio miestelio. Į užduotį D.Blošas išskrido apsirengęs prancūzų kariškio uniforma ir civiliais drabužiais persirengė jau būdamas žemėje. Po savaitės jį turėjo paimti lėktuvas.

Šešias savaites jis sėkmingai rinko žinias apie vokiečių kariuomenės dislokaciją, siuntė savo pranešimus už fronto linijos su pašto balandžiais, kuriuos išmetė kartu su juo pintinėje.

Paskutinę dieną jis nutarė apsilankyti gimtajame Gubvileryje, tikėdamasis nors žvilgterėti į savo namus ir, jeigu išeis, pasimatyti su saviškiais. Maskuodamasis jis buvo užsiauginęs nedidelę barzdelę. Tačiau vos tik D.Blošas pasirodė miestelyje, kai jį iškart sulaikė vokiečių patrulis ir nuvedė į vietinę komendantūrą. Ten ji atpažino kažkoks miestietis, po to atvedė D.Blošo tėvą ir žvalgas galutinai žlugo.

1916 metų rugpjūčio 1-ąją jis buvo sušaudytas kaip šnipas.

2012.12.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *