Iš žvalgybos enciklopedijos: Elizabetė Bentli buvo praminta “šnipų karaliene”


Elizabetė Bentli – amerikietė, dirbusi Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijoje veikusio sovietų žvalgybinio tinklo kurjere.

Nuo 1938-ųjų ir baigiant 1944-aisiais metais, pasak jos pačios, ji teikė informaciją, taip pat ir vyriausybinių dokumentų kopijas, savo meilužiui, kuris buvo centrinis agentas šnipinėjimo tinkle.

E.Bentli, JAV komunistų partijos narė, ketvirtajame ir penktajame dešimtmečiais priklausė revoliuciniam Amerikos pogrindžiui. Ji dirbo Jakobo Golos‘o (Jacob Golos), rusų emigranto, gavusio Amerikos pilietybę, sekretore. Irgi būdamas komunistų partijos narys, J.Golosas dirbo Sovietų Rusijos Techninės pagalbos draugijai, kurioje labai aktyviai veikė sovietiniai agentai, užsiimantys pramoniniu šnipinėjimu. J.Golosas taip pat buvo Gario Goldo (Garri Gold), atominės šnipų grupės nario, kuratorius. 1944 metais J.Golosas mirė.

1945 metais E.Bentli papasakojo apie savo praeitį FTB bendradarbiams, o vėliau, kalbėdama Federaliniam didžiajam žiuri, ji išdavė komunistų pogrindį, tarp kurio narių buvo nemažai federalinių vyriausybinių valdininkų ir, konkrečiai, Vitakeris Čambersas (Whittaker Chambers), veikusių Niujorke ir Vašingtone.

Vėliau E.Bentli papasakojo savo istoriją plačiajai publikai. 1948 metų liepą ji kalbėjo Senato Tyrimo komisijos pakomitetyje ir Atstovų rūmų Antiamerikinės veiklos komitete. Spauda šią apkūnią, vidutinio amžiaus šviesiaplaukę pakrikštijo „šnipų karaliene“.

Jos liudijimai pastūmėjo pradėti plačią komunistų medžioklės Amerikos vyriausybėje kampaniją. E.Bentli papasakojo apie vadinamąsias komunistų „kuopeles“ Vašingtone, turėdama omenyje Harį Deksterį Vaitą (Harry Dexter White, finansų ministro pavaduotoją) ir Viljamą Remingtoną (William Remington, prekybos ministerijos valdininką).

H.D.Vaitas kategoriškai neigė visus E.Bentli metamus jam kaltinimus. O V.Remingtonas vėliau buvo pasodintas už melagingus parodymus Kongreso komisijai, ir kalėjime jis buvo nužudytas vieno iš kameros kalinių.

Vėliau, kai pavyko iššifruoti sovietinių slaptųjų agentų susirašinėjimą su Maskva, išaiškėjo, kad E.Bentli slapyvardis buvo „Mirna“.

Nuotraukoje: garsioji Elizabetė Bentli – sovietinio žvalgybinio tinklo kurjerė.

2012.06.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.