Iš žvalgybos enciklopedijos: „Juodasis skydas“


„Juodasis skydas“ (Black shield)Amerikos žvalgybinių lėktuvų A–12 Oxcart skrydžių virš Šiaurės Vietnamo 1967–1968 metais kodinis pavadinimas. Lėktuvai skrisdavo iš JAV KOP Kadenos bazės Okinavoje.

Operacijos planą CŽV parengė dar 1965 metais, bet kadangi nebuvo žvalgybinių duomenų apie (numanomą) sovietų „žemė – oras“ (RPK) klasės raketų paleidimo kompleksų išdėstymą Šiaurės Vietname, skrydžius virš karo veiksmų teatro teko atidėti iki 1967 metų. Pagaliau 1967 metų gegužės 16 dieną, detaliai apsvarsčius klausimą, prezidentas Džonsonas pritarė būtent A–12 panaudojimui (žvalgybiniuose lėktuvuose U–2 įtaisytos kameros buvo ne tokios tobulos ir jie patys buvo pažeidžiamesni).

Po dviejų savaičių trys lėktuvai A–12 ir 260 lakūnų bei aptarnaujančio personalo nuvyko į Okinavą. O gegužės 31 buvo pirmasis kovinis skrydis. Lėktuvas žvalgė du rajonus: vieną virš Šiaurės Vietnamo ir kitą virš vadinamosios demilitarizuotos zonos. Skrydis truko 3 valandas 39 minutes. Atskirose maršruto atkarpose A–12 greitis siekė M 3,1 (daugiau kaip 200 mylių arba 3200 km per valandą).

Lėktuvas nufotografavo 70 iš 190 tuo metu buvusių RPK ugnies pozicijų, o taip pat devynis kitus svarbius taikinius. Lėktuve įrengta aparatūra neužfiksavo priešo radarų veiklos, o tai reiškė, kad pirmasis A–12 skrydis liko šiaurės vietnamiečių nepastebėtas. Dar keletas skrydžių padėjo nustatyti, kad iki liepos vidurio Šiaurės Vietnamo teritorijoje nebuvo nė vienos sovietų raketos, nors ugnies pozicijos joms jau buvo ruošiamos.

Tipiškas kovinis skrydis pagal „Juodojo skydo“ programą vyko pagal tokią programą. A–12 papildomai įsipylė degalų ore iš JAV KOP lėktuvo–tanklaivio vos pakilęs, o antrą kartą pasipildė degalų jau įvykdęs užduotį virš Šiaurės Vietnamo ties Tailandu. Po to A–12 grįžo į Okinavą. „Foto išvyka“ virš Šiaurės Vietnamo, kai retkarčiais lėktuvas šiek tiek sulėtindavo greitį, truko 12,5 minutės.

Grįžus į bazę kameros nedelsiant buvo paimamos, iš jų išimamos juostos ir specialiu lėktuvu siunčiamos į artimiausią JAV KOP foto laboratoriją Japonijoje. A–12 padarytos nuotraukos patekdavo į Amerikos vadovybės Ramiajame vandenyne rankas per 24 valandas nuo lėktuvo sugrįžimo iš užduoties.

1967 metų gruodžio 31 – gruodžio 31 laikotarpiu A–12 su kovine užduotim skrido virš Šiaurės Vietnamo 22 kartus. Rugsėjo 17 Šiaurės Vietnamo radaras pirmą kartą užfiksavo A–12, o spalio 28 į lėktuvą buvo paleista pirmoji „žemė–oras“ klasės raketa. Po dviejų dienų į A–12 per jo antrąjį skrydį virš Šiaurės Vietnamo nuo žemės buvo paleistos mažiausiai šešios raketos (nuotraukose paskui matyti jų kondensaciniai pėdsakai). Lėktuvą kliudė skeveldra, tačiau rimčiau nepažeidė.

1968 metais labai veiksmingos žvalgybinės misijos virš Šiaurės Vietnamo buvo perduotos SR–71 Blackbird, kurie pakeitė A–12 lėktuvus.

2013.01.02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *