Iš žvalgybos enciklopedijos: „Juodojo okeano“ draugija


“Juodasis okeanas” – Japonijos slaptoji organizacija, įsteigta 1881 metais, siekiant plėsti ir stiprinti Japonijos įtaką Azijoje ir vykdyti žvalgybą prieš Kiniją, Korėją, Mandžiūriją ir Rusiją.

Draugija tapo pirmoji Japonijoje struktūra, įvedusi žvalgybinių žinių gavimą per slaptuosius agentus.

Japoniškas draugijos pavadinimas „Genjosa“ sudarytas iš Genkai-nada, t. y. „juodasis vandenynas“ arba „juodasis sąsiauris“, skiriantis labiausiai į pietus nutolusią Japonijos Kiusiu salą nuo Korėjos.

Kotaro Chiraoka, kilęs Iš Kiusiu salos, iš turtingos samurajų šeimos, įsteigė tą organizaciją 1881 metais. Bet žinomiausiu tos organizacijos vadovu tapo vis dėlto ne jis, o Mitsuru Toijama – žemos kilmės japonas, taip pat kilęs iš Kiusiu. Apie tokius amerikiečiai sako „žmogus, kuris, pats save padarė“ (sell-made man). Mitsuru Toijama su dviem durklais, kabojusiais prie juosmens, tapo „klajojančių samurajų“ (roninų), kurie Japonijoje vadinami visuomenės sargais, klano bosu.

Visuomenė, skelbusi nacionalinius patriotinius šūkius (iš kurių pagrindinis buvo „Gerbk Imperatoriaus šeimą!“), iš tikrųjų, kaip rašo savo knygoje „Dvilypiai patriotai“ („The Double Patriots“, 1957) G. R. Storris, buvo „teroristinė organizacija ir šnipų mokykla“. XIX amžiaus pabaigoje tokie japonų klanai susijungė į vadinamąją „Rytų Azijos vienos kultūros draugiją“ ir atidarė Šanchajuje savo mokymo bei treniruočių centrą slaptiems agentams ruošti.

Kinija iš tradicijos buvo pagrindinis taikinys „Juodojo okeano“ žvalgams. Patylomis veikdami vyriausybės vardu, jie aprūpindavo informacija Japonijos armiją. Mitsuru Toijama asmeniškai kūrė japonų agentūrą Kinijoje su „Juodojo okeano“ atstovybės Kinijoje štabo būstine Hančokou.

Draugija laikė viešnamius Japonijoje, Kinijoje ir Korėjoje, kur įviliodavo potencialius rėmėjus ir vietinius valstybės valdininkus, tikėdamiesi, kad prostitučių draugijoje jie išplepės kokių nors svarbių žinių. Tokiu būdu, aktyviai naudodamiesi seksualiniu šantažu, „Juodojo okeano“ draugija ne tik rinkdavo žvalgybinę informaciją, bet ir užsidirbdavo lėšų sau išlaikyti.

„Juodojo okeano“ dukterinis filialas Tenikio veikė Korėjoje ir ieškojo ryšių su vietiniais ardomaisiais ir revoliuciniais judėjimais, kad susilpnintų Korėjos valdžią ir parengtų dirvą perduoti šalį Japonijos protektoratui.

Felice Beato nuotraukoje: japonų samurajus su šarvais. XiX amžiaus 7-asis dešimtmetis.

2012.09.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *