Iš žvalgybos enciklopedijos: kinų generolas Sun-Czy


Sun-Czy (g. apie 510 m. iki mūsų eros) – kinų generolas, gyvenęs IV amžiuje iki mūsų eros ir labai vertinęs žvalgybos būtinybę. Sun-Czy yra klasikinio traktato „Pin-fa“ („Karo menas“) autorius.

Tai – seniausias iš žinomų karinės teorijos ir žvalgybos vadovėlių, kurį ir šiandien būtinai privaloma perskaityti daugelio Vakarų ir Rytų šalių karinėse mokyklose.

Sun-Czy gimė Či valstybėje, kuri buvo Geltonosios upės (Huanche) žiotyse, bet tarnavo daugiausia kaimyninei U valstybei, ir vienu metu net buvo jos armijų vadas.

Sun-Czy rašė: „Už šimtą uncijų sidabro, išleisto žvalgybinei informacijai, galima sutaupyti dešimtis tūkstančių uncijų karo išlaidų“. Ir dar: „Jeigu tu žinai priešo galią ir savo paties, tu gali nebijoti ir šimto kautynių. Jeigu tu žinai savo galią, bet nežinai priešo galios, kiekvienai tavo pergalei teks po vieną pralaimėjimą. Jeigu tu nežinai nei savo galios, nei priešo, tai tu bukagalvis, pasmerktas visada pralaimėti karus“.

Sun-Czy skirstė visus šnipus į penkias kategorijas:

(1) vietiniai gyventojai; (2) priešo valstybės valdininkai, kuriuos galima įtikinti nesiskelbiant pereiti į kitą pusę, pasiliekant sau ankstesnes pareigas; (3) priešo agentai kuriuos galima įtikinti pereiti į kitą pusę ir paskui panaudoti kaip informacijos apie priešą arba melagingos informacijos perdavimo jam šaltinius; (4) šnipai, dirbantys tam, kad dezinformuotų priešą; tokie šnipai dažniausiai paaukojami tam, kad priešas patikėtų dezinformacija; (5) šnipai, kurie įvykdo užduotis priešo užnugaryje ir sėkmingai grįžta atgal su vertinga informacija.

„Pin-fa“ yra tokios eilutės:

„Seklių vaidmeniui reikia parinkti protingus žmones, bet atrodančius kaip kvailiai. Drąsius, energingus ir ištvermingus, mokančius pasimesti tarp prastuomenės, galinčius ištverti badą, šaltį, netektis ir net pažeminimą“.

Nuotraukoje: generolas Sun-Czy, kuris manė, jog valstybei rimta žvalgyba – būtina.

2013.12.13 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.