Iš žvalgybos enciklopedijos: komisijai „Fluency“ taip ir nepavyko išaiškinti užsimaskavusio sovietų agento


“Fluency” – grupė Didžiosios Britanijos ekspertų, ieškojusių nedemaskuoto Sovietų agento aukštose pareigose Anglijos specialiosiose tarnybose.

Komisija „Fluency“ buvo bendras Saugumo tarnybos (MI 5) Skyriaus „D“ (tyrimai) ir Kontržvalgybos valdybos „Secret intelligence service“ (MI 6) projektas. 1964 metų spalį įkurtos komisijos pirmininku buvo paskirtas Piteris Raitas (Peter Wright) iš MI 5.

Tyrimas buvo pagrįstas sovietinių šnipų Entonio Blanto (Anthony Blunt), Džono Kernkroso (John Cairncross) ir Leo Longo (Leo Long) prisipažinimais tų metų pradžioje, o taip pat informacija, gauta iš kelių sovietinių perbėgėlių. Ypatingą dėmesį komisija sutelkė duomenims, rodantiems nežinomo agento veiklą ir vėliau priskirtiems demaskuotam Haroldui (Kim) Filbiui (Kim Philby).

Pakartotinai peržiūrėjus tas medžiagas buvo padaryta išvada, kad MI 5 gretose dirba šnipas, kontroliuojamas GRU – Sovietų karinės žvalgybos. O K.Filbis tarnavo MI 6 ir vykdė NKVD/NKGB užduotis.

Iš pradžių P.Raitas pamanė, kad komisijos visos turimos gijos veda prie dviejų MI 5 kadrinių bendradarbių – Gremo Mitčelo (Graham Mitchell) ir Rodžerio Holiso (Roger Hollis). Pastarasis komisijos sukūrimo momentu užėmė – nei daug, nei mažai – MI 5 generalinio direktoriaus postą (1965 metų gruodį jis išėjo į atsargą).

1965-aisiais komisija pateikė savo išvadas apsvarstyti naujajam MI 5 šefui Martinui Fernivalui Džonsui (Martin Furnival Jones) ir MI 6 vadovui Dikui Vaitui (Dick White).

Komisijos pranešime buvo kalbama, kad rusai faktiškai be perstojo bandė infiltruotis savo agentus į MI 5 struktūras nuo pat 1942 metų iki bent jau 1962-ųjų metų! „Kandidatais“ į nelabai gerbiamą agentų vaidmenį buvo įvardyti Rodžeris Holisas ir Maiklas Henlis (Michael Hanley, tuo momentu vadovavęs vienam iš tarnybos skyrių ir galėjęs pakeisti Fernivalą Džonsą direktoriaus poste).

P.Raitas taip aprašo Fernivalo Džonso reakciją į jam pateiktą pranešimą:

„Kada tai baigsis, Piteri? Tu atsiuntei man popierių, kuriame sakoma, kad mano pirmtakas ir labiausiai tikėtinas įpėdinis – abu šnipai! Tu gerai viską apgalvojai? O tau neateina į galvą, kokia žala gali būti padaryta mums visiems, jeigu mes imsimės praktinių priemonių pagal šį popiergalį? Po to mes ir per dešimt metų neatsigausime nuo smūgio, net jeigu galų gale niekas nepasitvirtins!“

P.Raitas į tai atsakė: „Aš vis tiek laikausi savo, F. Dž. (Fernival Džonsai), ir pasakysiu daugiau – su manim sutinka visi kiti komisijos nariai. Galiu tave užtikrinti, kad jeigu įtartume dar ką nors kitą, mes būtinai būtume tuos žmones įtraukę į sąrašą“.

Fernivalas Džonsas sankcionavo „švelnų“ tyrimą (kuriam MI 5 suteikė kodinį pavadinimą „Harriet“) komisijos pranešime išdėstytoms aplinkybėms išsiaiškinti, o paskui ir M.Henlio apklausą. Po to įtarimai jam buvo panaikinti, ir jis tęsė savo karjerą MI 5.

O 1969 metais komisijos medžiaga buvo perduota MI 5, ir prasidėjo tyrimas dėl R.Holiso. Dvi dienas jį mandagiai „dorojo“ tyrėjai iš MI 5 (kartu ir P.Raitas). Pokalbiai buvo įrašinėjami į juostelę. R.Holisas niekuo neišsidavė ir dėl nieko neprisipažino. Jo byla buvo oficialiai nutraukta (1981 metais ministrė pirmininkė Margaret Tetčer pranešė Bendruomenių rūmams, kad po pakartotinio tyrimo visi įtarimai Holisui buvo galutinai panaikinti).

Kartu su MI 5 komisija „Fluency“ vykdė ir kitus tyrimus, o taip pat padėjo perskaityti kai kurias „Venonos“ šifruotes. Bet pagrindinio tikslo (dėl kurio viskas buvo sumanyta) pasiekti nepavyko: aukšto rango sovietinis agentas taip ir nebuvo sučiuptas. Nors Raitas, Čepmenas Pinčeris (Chapman Pincher) ir kiti ir toliau laikėsi nuomonės, jog šnipas buvo R.Holisas.

Nuotraukoje: Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Margaret Tetčer, 1981-aisiais metais pranešė Bendruomenių rūmams, kad po pakartotinio tyrimo visi įtarimai Rodžeriui Holisui buvo galutinai panaikinti.

2012.08.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *