Iš žvalgybos enciklopedijos: mįslinga žmogžudystė Atėnuose


Ričardas Velčas (Richard Welch, 1929–1975)Centrinės žvalgybos valdybos atstovas Atėnuose, nužudytas 1975 metų gruodžio 23-ąją po to, kai buvęs CŽV agentas Filipas Eidžis (Philip Agee) viešai paragino atskleisti ir „neutralizuoti“ savo buvusius kolegas, dirbusius įvairiose pasaulio šalyse.

CŽV kadrinis bendradarbis Ričardas Velčas dirbo šios žinybos biuro Graikijos sostinėje šefu, prisidengdamas Amerikos ambasadoriaus specialiesiems pavedimams padėjėjo pareigomis. Bet Atėnuose niekam nebuvo paslaptis, kuo jis užsiiminėjo iš tikrųjų.

1975 metais priešiškai Centrinei žvalgybos valdybai nusiteikusiame žurnale „CounterSpy“ (kontržvalgybininkas) Filipas Eidžis išspausdino straipsnį, kuriame rašė, kad slaptus CŽV bendradarbius ar agentus būtina visur atskleisti ir „neutralizuoti“. Kitoje medžiagoje tame pačiame žurnale buvo kalbama, kad R.Velčas iš tikrųjų yra CŽV atstovas Atėnuose. Remdamasis publikacijomis žurnale „CounterSpy“, laikraštis „Athens News“ 1975 metų lapkritį taip pat pavadino R.Velčą Amerikos šnipu ir paminėjo jo namų adresą.

Gruodžio 23-ąją R.Velčas buvo nušautas prie savo namų. Jį nušovė trys žmonės, kurie pareiškė esantys kairiosios politinės grupuotės „Lapkričio 17-osios revoliucinė organizacija“ nariai. R.Velčo kūnas buvo perduotas Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir palaidotas Arlingtono kapinėse. Gedulingoje ceremonijoje dalyvavo prezidentas Fordas ir kiti aukšti oficialūs asmenys, taip pat ir JAV Centrinės žvalgybos valdybos direktorius Viljamas E. Kolbis (William E. Colby).

Žurnalo „CounterSpy“ atstovas pasiskubino pareikšti: „Jeigu ką ir verta kaltinti dėl misterio R.Velčo mirties, tai tik CŽV. Mes apskritai pasisakome prieš žmonių žudymą“.

Parengta remiantis Normano Polmaro ir Tomo B.Aleno knyga „Enciklopedija špionaža“. 

2012.10.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.