Iš žvalgybos enciklopedijos: numuštas virš Kubos 1962-aisiais


Rudolfas Andersonas – Amerikos šnipinėjimo lėktuvo U–2, numušto virš Kubos 1962 metų spalio 27 dieną per Karibų krizę, pilotas. Majoras R.Andersonas (1927 – 1962) buvo vienas iš dviejų JAV KOP lakūnų, kurie pirmieji skrido lėktuvais U–2 ir pastebėjo Kuboje sovietines balistines raketas.

Kubos žvalgyba iš oro buvo pavesta strateginės žvalgybos 4080-ajam aviacijos pulkui. Jeigu CŽV pilotai skraidė virš šio rajono dar nuo 1960 metų spalio, tai KOP skrydžiai prasidėjo tik 1962 metų spalio 13-osios naktį į 14-ąją.

R.Andersonas pirmą kartą išskrido kitą dieną, spalio 15, o po to skrido dar keletą kartų. Spalio 27 jis vėl išskrido, pakilęs iš KOP bazės Mac-Koi Floridos valstijoje.

„Žemė – oras“ klasės raketa, paleista iš sovietinio raketų komplekso, pataikė į lėktuvą, kai jis buvo salos rytiniame pakraštyje. U–2 nukrito ant žemės Banes Antilja rajone. R.Andersonas žuvo.

Roberto Kenedžio knygoje „Trylika dienų“ („Thirteen Days“, 1969) aprašyta, kokia buvo reakcija Baltuosiuos rūmuose, kai juos pasiekė žinios apie lakūno žūtį: „Argi galima rytoj siųsti tenai U–2, prieš tai nesunaikinus raketų paleidimo kompleksų? – ištarė prezidentas. – Dabar prasidėjo visiškai kitoks žaidimas“.

Iš pradžių beveik visi vienbalsiai sutiko, kad rytoj rytą aviacijos jėgos – bombonešiai ir naikintuvai – turi suduoti smūgį ir nušluoti raketų kompleksus nuo žemės paviršiaus. Bet paskui prezidentas atmetė šį pasiūlymą.

Prezidentas sakė: „Mane jaudina anaiptol ne pirmasis žingsnis, – pasakė jis. – Bet aš žinau, kad po jo abi šalys žengs antrą, trečią, ketvirtą ir taip toliau. O kai ateis eilė šeštajam žingsniui, žemėje jau nebebus kam jo žengti. Mes neturime užmiršti, kad įžengiame į labai slidų kelią“.

Jungtinės Amerikos Valstijos nesiėmė jokių atsakomųjų žygių po R.Andersono žūties, o U–2 ir kiti žvalgybiniai lėktuvai skraidė kaip ir anksčiau. Tokiu būdu R.Andersonas tapo vienintele Karibų krizės auka iš Amerikos pusės (nors žinoma, kad rusai bandė numušti raketa dar mažiausiai vieną U–2).

2012.07.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.