Iš žvalgybos enciklopedijos: operacija „Slammer“ („Cypė“)


"Slammer" operacija – tai informacijos rinkimas iš amerikiečių, atliekančių bausmę kalėjime už šnipinėjimą. Pokalbių su nuteistaisiais vaizdo įrašai, padaryti Amerikos žvalgybos kadrinių bendradarbių, analizavimas padeda suprasti įvykdytų nusikaltimų motyvus ir tai, kaip praėjus kiek laiko, į visa tai žiūri patys nuteistieji.

Ir nors „Slammer“ vaizdo medžiagos lieka įslaptintos, kai kurie interviu fragmentai tapo vieši. Kad ir pokalbis su Maiklu Vokeriu (Michael Walker), kurį užverbavo jo paties tėvas Džonas A. Vokeris-jaun. (John Antony Walker). Tuo momentu, kai buvo suimtas ir demaskuotas, Maiklas Vokeris tarnavo JAV KJP.

Interviu metu jis sakė, kad kai kopijavo slaptus dokumentus kovinio laivo šifravimo kabinoje, kiti jūreiviai „matė, ką aš darau, bet niekada nesidomėjo, kam man to reikia. Tiesa, porą kartų aš kybojau ant plauko, bet mane išgelbėdavo mokėjimas apsukriai meluoti“.

Džefris Karnis (Jeffrey Carney), JAV KOP ryšių specialistas, šnipinėjęs Sovietų Sąjungos naudai, duodamas interviu sakė, kad jam nesunku buvo „kišti nosį ten, kur neleidžiama“, plepėti su žmonėmis ir pasisemti iš jų informacijos. Man viskas buvo ant kaktos parašyta. Pats nesuprantu, kodėl niekas nieko nepastebėdavo?“

Rašytojas Džefas Štainas (Jeff Stein), matęs kai kurias „Slammer“ medžiagas ir vėliau pasidalijęs įspūdžiais su skaitytojais „New York Times“ laikraštyje, rašė, kad operacijos autoriai aptiko vieną įdomų dalyką: „Šnipinėjimo veiklą dažniausiai lydi pastebimi elgesio ir gyvenimo būdo pasikeitimai. Girtuokliavimas ir priklausomybė nuo narkotikų, depresijos ir neurozės, nesantuokiniai ryšiai arba skyrybos – tai tie simptomai, kurie turi sukelti įtarimų. Operacijos autoriai mano, kad jei kolegos ar viršininkai kartais būtų atidesni tiems bendradarbiams, kurių gyvenimas ne visai sklandus, tai daugelio vadinamųjų „šnipinėjimo bylų“ būtų galima išvengti“.

2013.12.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.