Iš žvalgybos enciklopedijos: “Šai” buvo ideali informacijos tarnyba


ŠaiHagana (gynyba), pogrindinės žydų armijos Palestinoje, veikusios iki Izraelio pasiskelbimo savo nepriklausomybės 1948 metų gegužės 14 dieną, žvalgybos valdyba.

Hagana, įkurta dar 1920 metais, buvo naudojama žydų gyvenvietėms ir nuosavybei apginti nuo arabų ir anglų (pastarieji valdė Palestiną pagal Tautų lygos mandatą iki nepriklausomos žydų valstybės sukūrimo). Per antrąjį pasaulinį karą daugelis Hagana kovotojų tarnavo Britanijos armijos Žydų brigadoje, o kiti veikė kaip slapti agentai ir diversantai vokiečių užnugaryje ašies šalių arba okupuotų valstybių teritorijoje.

Žvalgybos valdyba Šai (Šerut Iediot – informacijos tarnyba) buvo įsteigta Hagana sudėtyje 1934 metais ir labai greitai užsirekomendavo kuo geriausiai. Šai gaunama informacija padėjo Hagana atremti arabų puolimus žydų gyvenvietėse, prisidėjo prie nelegalios žydų imigracijos į Palestiną per antrąjį pasaulinį karą ir iškart po jo.

Remdamiesi operatyviniais duomenimis, žydai taip pat sėkmingai sutrukdė anglams (pastariesiems traukiantis iš Palestinos Izraelio paskelbimo išvakarėse) palikti arabus pagrindiniuose kariniuose postuose. Šai agentai veikė anglų policijoje, muitinėje, pašto ir telefono tarnybose, rinkdami informaciją apie Didžiosios Britanijos planus bei ketinimus Palestinos ir žydų atžvilgiu.

Šai sulaukė didelės sėkmės 1946 metais, kai per savo nelegalų radiją perskaitė „juodąją knygą“, į kurią anglai buvo surašę žymius žydų pogrindžio narius. Didžiosios Britanijos kariuomenės kontingento Palestinoje vadas, pasak nuogirdų, sužinojęs apie tai, pavadino Šai „idealia žvalgybos tarnyba“.

Šai buvo išformuota 1948 metų liepą, įsteigus Aman (Izraelio karinę žvalgybą) ir Šin Bet (Izraelio slaptąją policiją; Izraelio vidaus saugumo tarnybą).

Nuotraukoje: žydų moterys, tarnaujančios Izraelio ginkluotosiose pajėgose.

2012.06.13

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *