Iš žvalgybos enciklopedijos: „svarbiausias įvykis kriptologijos istorijoje“


"Magdeburgas" – Vokietijos lengvasis kreiseris, nuskendęs rytinėje Baltijos jūros dalyje pirmojo pasaulinio karo pradžioje. Iš laivo paimtos kodų knygos suteikė britų kriptologams iš „40 kambario“ galimybę skaityti Vokietijos slaptus karinius pranešimus.

Savo knygoje „Trofėjinė mįslė“ („Siezing the Enigma“, 1991) kriptologijos istorikas Devidas Kanas pavadino tą epizodą „svarbiausiu įvykiu kriptologijos istorijoje“.

Greitaeigis, lengvas (4570 tonų) vokiečių kreiseris išplaukė iš Memelio rytiniame Prūsijos pakraštyje ir turėjo prisijungti prie kitų Vokietijos KJP karinių laivų, ketinusių apsupti Rusijos eskadrą Suomių įlankos sąsiauryje.

1914 metų rugpjūčio 26 dieną 12 val. 37 min. kreiseris užplaukė ant seklumos šalia Ostenholmo salos. Kol komanda stengėsi išstumti laivą iš vietos, radistai sunaikino daugumą šifravimo knygų ir šifravimo raktų. Kai kurias išsaugojo ryšiui su gelbėtojais.

Pagaliau pamatęs, kad iš seklumos nepavyks išjudėti, kapitonas nusprendė kreiserį nuskandinti, nes horizonte jau pasirodė Rusijos kariniai laivai. Tačiau fugasiniai sviediniai buvo susprogdinti netvarkingai, be įsakymo, komanda puolė iš kreiserio paskubomis, neorganizuotai, ir kai nugriaudėjo sprogimai, prasidėjo panika, 15 žmonių žuvo. Likusių šifravimo knygų niekas nebeprisiminė.

Rusai paėmė suknežintą „Magdeburgą“ ir likusius gyvus jūrininkus, kurių negalėjo paimti vokiečių torpedinis kateris. Rusų karininkai apieškojo laivą ir rado išlikusią kodų knygą. Vėliau narai suieškojo ir antrąją išmestą iš laivo knygą. Trečioji dingo, kai kilus panikai „Magdeburgo“ komanda puolė iš laivo.

Suvokę pagrobtų trofėjų vertę, rusai nedelsiant perdavė vieną knygą sąjungininkams anglams. Knygą nuvežė iš Archangelsko į Londoną britų kariniu laivu, ir lapkričio 13 dieną ji jau buvo Admiralitete jo Pirmojo lordo Vinstono Čerčilio rankose.

„Magdeburge“ rasta knyga davė pagrindą visiems anglų šifravimo tarnybos „40 kambarys“ laimėjimams.

Plačiai pasklido gandai, kad rusai rado tą knygą nuskendusio vokiečių jūrininko rankose, kurio lavoną jūra išplukdė į krantą.

Nuotraukoje: Vokietijos lengvasis kreseris "Magdeburgas"; 1914 metų rugpjūčio 26 dieną 12 val. 37 min. kreiseris užplaukė ant seklumos.

2013.12.24 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.