Ispanija perėmė NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse vykdymą


Sausio 7 d. Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose vykusios oficialios ceremonijos metu NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse vykdymą iš Vengrijos perėmė Ispanijos karinių oro pajėgų kontingentas.

Ispanija Baltijos šalių oro erdvės saugumui užtikrinti Šiauliuose dislokavo 4 naikintuvus „Eurofighter Typhoon“ ir apie 130 karių.

„Tai jau 40-oji NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse pamaina Šiaulių Aviacijos bazėje nuo jos pradžios 2004 metais. Dėkoju misiją baigusiems Vengrijos kariams ir sveikinu ją vykdyti pradedančius Ispanijos karinių oro pajėgų kontingento karius“, – ceremonijos metu sakė krašto apsaugos viceministras Marijus Velička.

Pasak viceministro, ir vengrų, ir ispanų dalyvavimas užtikrinant saugumą regione rodo NATO patikimumą ir sąjungininkų solidarumą.

Keturių mėnesių rotacijai Šiauliuose Ispanija skyrė kontingentą, kuris atvyko iš nuolatinės dislokacijos vietos Albacete. Kontingentą sudaro pilotai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai. Ispanija oro policijos misijoje Baltijos valstybėse dalyvauja trečią kartą – ši misija Šiauliuose jau antra, o vieną kartą ispanai budėjo Amari bazėje Estijoje.

Misiją baigę Vengrijos karinių oro pajėgų kariai Baltijos šalių oro erdvės apsaugą vykdė su keturiais naikintuvais JAS-39 „Gripen“, o misijoje iš viso dalyvavo apie 80 karių. Vengrijos kariai taip pat bendravo su Šiaulių miesto visuomene, skyrė labdaros Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namams, priėmė Lietuvos moksleivių ir studentų ekskursijas.

Oro policijos vienetų pasikeitimo ceremonijoje dalyvavo ir su kariais susitiko Ispanijos kariuomenės vadas generolas admirolas Fernando Garcia Sanchez ir Vengrijos karinių oro pajėgų vadas brigados generolas Albert Safar, kiti svečiai.

Amari Aviacijos bazėje, kaip pastiprinimas pagrindiniam iš Šiaulių Aviacijos bazės oro policijos misiją vykdančiam Ispanijos kontingentui, dislokuojami Belgijos naikintuvai F-16 pakeis iki šiol budėjusius Vokietijos naikintuvus „Eurofighter Typhoon“.

Įgyvendinant NATO saugumo užtikrinimo priemones, sąjungininkai papildomus naikintuvus NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse skiria nuo 2014 m. balandžio. 

XXX

NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 metų kovo, kada Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Nuo to laiko šią misiją Baltijos valstybėse vykdė jau 16 sąjungininkių šalių. Ispanijos kontingento vykdoma NATO oro policijos misija bus 40-oji nuo jos vykdymo pradžios 2004 metais.

 NATO oro policijos misija – kertinis Aljanso solidarumo akmuo, o NATO oro erdvės vientisumo išsaugojimas – kolektyvinė užduotis. Narėms, neturinčioms savo pajėgumų, tarp jų ir Baltijos šalims, NATO taiko visam Aljansui vienodus saugumo užtikrinimo standartus. Baltijos valstybėse ištisus metus budintys NATO naikintuvai yra pasirengę reaguoti į bet kokius galimus Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės pažeidimus.

 KOP Aviacijos bazės nuotrauka

Informacijos šaltinis – www.kam.lt

2016.01.08; 04:25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.