Įtarimai, kad generolas R.Mladičius slapstosi Juodkalnijos kalnų urvuose, nepasitvirtino


Gegužės 26 dieną policija Serbijoje suėmė Tarptautinio Hagos tribunolo dėl nusikaltimų žmogiškumui ieškomą generolą Ratko Mladičių. Ratko Mladičius kaltinamas sunkiais nusikaltimais – organizavęs masines žudynes Bosnijos ir Hercegovinos teritorijoje 1992-1995 metais.

Pranešama, kad 69 metų R.Mladičius suėmimo metu nebuvo ginkluotas ir nesipriešino. Generolas gyveno už 70 kilometrų nuo šalies Belgrado esančiame kaime, tolimų giminaičių namuose. Namas, kuriame gyveno R.Mladičius, priklauso jo trečios eilės pusbroliui Branislavui Mladičiui. Čia jis kurį laiką dirbo statybose, dirbo ir įvairius žemės ūkio darbus. Per kratą pas jį rasta nedidelė pinigų suma ir asmeniniai daiktai – 15 eurų, 10 dolerių, žiedas, keli laikrodžiai. Jokių ginklų ar šaudmenų nerasta.

Be to, aptikti padirbti asmens dokumentai Milorado Komadičiaus pavarde. R.Mladičius buvo išgabentas į Belgradą, ten surengta jo apklausa, vėliau generolas nuvežtas į teismą, kuris sankcionavo jo areštą. Manoma, kad netrukus generolas bus išgabentas į Olandiją ir perduotas Hagos tarptautiniam tribunolui. Kol kas ekstradicijos procesas tęsiasi: gegužės 27 dieną Belgrado teismas leido perduoti R.Mladičių tarptautiniam tribunolui, bet jo advokatai gegužės 29 dieną šį sprendimą apskundė, taigi dar vyks svarstymas aukštesnės instancijos teisme.

Gandai, kad R.Mladičius slapstosi Juodkalnijos kalnų urvuose, nepasitvirtino. Kurį laiką tokia versija buvo vertinama kaip gana įtikinama. Kai kurie kalnuoti Juodkalnijos rajonai yra beveik nekontroliuojami centrinės valdžios. Gyventojų čia nedaug, yra tik nedideli kaimeliai, į kuriuos veda siauri ir retai naudojami keliai, ir beveik negyvenami kalnų masyvai. Juodkalnija (tai nedidelė šalis, kurioje gyvena 670 tūkstančių gyventojų) pasižymi didele korupcija, į platų korupcijos voratinklį yra įsipainioję įtakingi vietos politikai ir verslo magnatai. Tik paskutiniu metu pastebimos kiek ryškesnės pastangos kovoti su korupcija. Juodkalnijoje gyvena bent keli tolimesni generolo R.Mladičiaus giminaičiai.

Gegužės 27-28 dienomis įvairiuose Serbijos miestuose įvyko masinės akcijos, kurių dalyviai protestavo prieš generolo R.Mladičiaus sulaikymą. Gegužės 27 dieną Novi- Sado mieste surengta demonstracija, kurioje dalyvavo per 1000 žmonių, jos dalyviai žygiavo centrinėmis gatvėmis su plakatais, kurių tekstai smerkė R.Mladičiaus sulaikymą, ir buvo priešiški Serbijos prezidentui Borisas Tadičiui. Demonstracijos dalyviai bandė prasiveržti ir į vietinės televizijos ,,TV Vajevodina“ patalpas, bet jų žygį sustabdė policijos pareigūnai. Per susirėmimus buvo sužeisti penki policininkai ir keliolika demonstrantų. Demonstracijos, mitingai ir piketai vyko ir sostinėje Belgrade, Kralevo, Zrenianino, Arandželovaco ir Čiačako miestuose.

Serbijos politiniuose sluoksniuose po R.Mladičiaus sulaikymo užvirė didelės aistros. Įtakingas  Serbijos parlamento narys Draganas Todorovičius sakė: “Generolo R.Mladičiaus areštas – tai išdavystė, tai gėdingas aktas. Pataikaujama agresyvioms užsienio jėgoms, kurios parklupdė Serbiją ant kelių ir tyčiojasi iš tautos didvyrių”. O Serbijos prezidentas Borisas Tadičius pareiškė: “Džiaugiuosi sėkminga R.Mladičiaus sulaikymo operacija ir noriu padėkoti visiems, kas joje dalyvavo. Esame pasirengę bendradarbiauti su visomis regiono šalimis. Be to, galėsime pradėti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą”.

Kalbėdamas apie tai, kad generolas negalėjo taip ilgai slapstytis be įtakingų rėmėjų pagalbos, prezidentas B.Tadičius teigė: “Tyrimas nustatys asmenis, kurie padėjo R.Mladičiui slapstytis pastaruosius keliolika metų”. Jų tarpe gali būti ir žmonių, užimančių įtakingus postus valdžios struktūrose. Mano pozicija tokia – visi, kurie padėjo R.Mladičiui, turi stoti prieš teismą“. R.Mladičius buvo vienas iš ištikimiausių Jugoslavijai ilgai vadovavusio Slobodano Miloševičiaus karo vadų. Serbijoje ir greta esančioje Juodkalnijoje yra daug buvusio Jugoslavijos prezidento S.Miloševičiaus šalininkų, jo gerbėjų namuose kabo ir S.Miloševičiaus portretai.

Scanpix nuotraukoje: suimtas generolas Ratko Mladičius.

2011.05.31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.